WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

IKEA przy pomocy „Better Shelter” buduje schroniska dla uchodźców

Kilka lat temu narodził się koncept IKEI, zakładający zaprojektowanie lepszego schronienia dla uchodźców, oparty o technologię składanych mebli. Mijały miesiące, a szkic przerodził się w rzeczywiste konstrukcje, które zostaną rozlokowane w tysiącach sztuk po całym świecie.

Do zadań Fundacji IKEI, odnogi szwedzkiego giganta, należy zajmowanie się wszelkimi społecznymi problemami na świecie. Dzięki współpracy z ONZ, instytucja ta spędziła lata, tworząc prototyp schronu, który mógłby zastąpić obecnie używane namioty wątpliwej jakości. Misja wcale nie była łatwa: należało skonstruować strukturę, odporną na wszelką temperaturę, burzliwe warunki pogodowe, ale jednocześnie gwarantującą odpowiednią dozę prywatności i wygody. Trzeba napisać, że IKEA spisała się pod tymi względami doskonale.

Kawergosk_150311_7600-1

W wyniku tej współpracy powstał właśnie program Better Shelter, a także fundacja Housing for All, skupiająca się na rozwoju podstaw, jakie zbudowała IKEA i sprzedawaniu schronów na większą skalę. Podczas Międzynarodowej Konferencji Pomocy Humanitarnej i Rozwoju w Dubaju, która odbyła się w tym tygodniu, Komisarz ONZ do spraw Uchodźców złożył pierwsze zamówienie na dziesięć tysięcy jednostek Better Shelter. Ich zadaniem będzie służenie jako dom dla azylantów na całym świecie, jak choćby w Etiopii czy Iraku, gdzie technologia była testowana.

Wiele prób było wymaganych choćby z tego względu, że Better Shelter zostało skonstruowane w dosyć niekonwencjonalny sposób. Nie jest to gotowe schronisko, lecz dokładnie zaprojektowana paczka, składająca się z dwóch wielkich kartonów (do przeniesienia jednego potrzeba czterech osób). Zestaw zawiera też poradnik, objaśniający krok po kroku, jak postawić schron na „nogach”, ale także i zestaw narzędzi, które będą potrzebne do osiągnięcia tego.

Kawergosk_150311_7449

Po złożeniu, azylanci otrzymują prawdziwy luksus: drzwi, które można zakluczyć, okna i wentylację czy choćby system fotowoltaiczny, zapewniający elektryczność. IKEA daje gwarancję, że każdy z elementów wytrzyma co najmniej trzy lata, co szczególnie cieszy, gdyż do tej pory bywało tak, że schrony dla uchodźców rozlatywały się przed znalezieniem im nowego domu.

Wydaje się, że nie można było wybrać do tego zadania lepszej firmy. IKEA, mimo tego, że pewnie kilka razy zmusiła nie jednego z Was do rzucenia wiązanką siarczystych przekleństw, ma ogromne doświadczenie w logistyce, projektowaniu i pakowaniu struktur, które powinni być zdolni własnoręcznie zbudować ludzie z całego świata. Liczymy na rozpoczęcie pozytywnego trendu i częstszych kolaboracji z ONZ, w imię pomocy potrzebującym.

Źródło: gizmodo.com