WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Ile cyberataków zostało wykonanych na Polskę?

Zgodnie z danymi z sieci Honeypot, należącej do F-Secure, w ciągu ostatniego roku podjęto ponad 6 milionów prób cyberataków na Polskę. Najczęściej pochodziły one z USA, Francji, Rosji i Chin. Taka liczba mogła zostać podana dzięki autorskiej sieci serwerów F-Secure, któte stanowią przynętę dla hakerów i udają łatwy cel.

Leszek Tasiemski, wiceprezes działu badań i rozwoju w firmie F-Secure, mówi:

Nasze systemy wykryły niemal 1,5 miliona prób cyberataków z USA w ciągu ostatniego roku. Co ciekawe, aż jedną trzecią z nich przeprowadzono w Boże Narodzenie. 60% incydentów stanowił ruch HTTPS oraz HTTP – oznacza to, że skanowano serwery w poszukiwaniu aplikacji internetowych, których luki można wykorzystać do wykradania danych lub przejęcia kontroli nad konkretnym urządzeniem.

Drugie miejsce, jako podejrzanej o cyberataki, należy do Francji. Z jej adresów IP dokonano ponad 900 tysięcy prób ataków.

Większość wykrytych incydentów, które pochodziły z Francji, stanowiły ataki na port SMTP, co wskazuje na aktywność związaną z phishingiem. Ponad 90% cyberataków miało miejsce w drugiej połowie sierpnia, a 12% z nich pochodziło tylko z trzech adresów IP – mogły one należeć do większych organizacji, wykorzystujących wiele tysięcy komputerów. Wskazuje to na masową infekcję, która w tym okresie dotknęła Francję. Należy pamiętać, że geografia w internecie jest kwestią ulotną, a cyberprzestępcy często działają ponad granicami państw. Źródło to ostatni „przystanek”, którego użył atakujący i nie zawsze jest ono jednoznaczne z jego fizycznym położeniem. Urządzenia z Francji mogły zostać wykorzystane przez hakerów z innego kraju do przeprowadzania dalszych ataków.

Z Rosji podjęto ponad 800 tysięcy prób ataków. Najwięcej detekcji, ponad 85%, dotyczyło protokołów SMB czyli najprawdopodobniej rozpowszechnianie było ransomware. Kolejne miejsca okupują: CHiny (600 tys.), Finlandia (470 tys.), Singapur (410 tys.), Ukraina (230 tys.), Argentyna (150 tys.), Niemcy (130 tys.) i Wielka Brytania (125 tys.).

Najczęściej atakowanymi miejscami w Polsce były kolejno Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk i Wrocław.

Źródło: Materiały prasowe