24-25 lutego w katowickim Spodku odbyły się zmagania w ramach ESL One powered by Intel a tydzień później miały miejsce finały Intel Extreme Masters World Championship. Były to jedne z największych w Europie wydarzeń co potwierdza liczba osób, która odwiedziła w oba weekendy Spodek – 169 tysięcy osób!

Pula nagród rozdana podczas wszystkich turniejów to ponad 7 milionów złotych. Jest to rekord ESL. Najbardziej znane zawody odbyły się w Dota 2, CS: GO czy StarCraft II jednakże oprócz nich były obecne także mniej popularne tytuły. Dwa weekendy opiewały nie tylko w zmagania esportowe ale także obok nich, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, odbywały się targi IEM Expo. Michał Blicharz, Vice President Pro Gaming w ESL, mówi:

Za nami kolejne dwuweekendowe wydarzenie w Katowicach. Rozwijamy nasze eventy i nieprzerwanie chcemy pokazywać fanom najbardziej legendarne zmagania esportowe oraz zapewniać im nieprawdopodobne doznania. Trudno było o bardziej emocjonujące zwieńczenie niesamowitych turniejów, które w tym roku rozegrano w Katowicach. Cieszymy się, że mogliśmy zapewnić niezapomniane chwile fanom zgromadzonym w Spodku i przed ekranami w domach – stwierdził Michał Blicharz, Vice President Pro Gaming w ESL.

Zawody w CS:GO i StarCraft oglądano przez łącznie miliard minut. Finały Dota 2 przez aż 2 miliardy minut. W szczytowym momencie transmisję z pierwszego weekendu oglądało aż 2,2 miliona osób, a z drugiego weekendu 1,7 miliona. Daje to wzrost kolejno o 80% i 27% w stosunku do poprzedniego roku. John Bonini, Vice President/GM of the VR, Gaming and Esports Group w Intelu komentuje:

Pasja, jaką ma esportowa społeczność w połączeniu z innowacyjnymi technologiami firmy Intel czynią nasze wydarzenia niezapomnianymi. W 12. sezonie Intel Extreme Masters cały czas zapewnia niesamowite emocje i cieszymy się każdą chwilą, która pozwala nam osiągać kolejne kamienie milowe esportu.

Podczas oby weekendów zawody w konkretnych grach wygrali:

  • Dota 2: W wielkim finale ESL One Katowice 2018 Virtus.pro pokonało zawodników Vici Gaming, triumfując tym samym w pierwszym Majorze tej gry, który odbył się w Polsce.
  • Counter-Strike: Global Offensive: Dość nieoczekiwanie na najwyższym stopniu podium stanęło Fnatic, które w decydującym meczu wygrało z FaZe Clan, zgarniając swój pierwszy mistrzowski tytuł od czasu IEM Katowice 2016.
  • StarCraft II: Puchar do domu zabrał Rogue, który w Wielkim Finale pewnie wygrał 4:0 z Classiciem.
  • PUBG Invitational at IEM Katowice: Na najwyższym stopniu podium stanęli gracze Avangar, którzy po dwóch dniach rywalizacji zgromadzili najwięcej punktów.
  • Intel Challenge Katowice 2018: Dzięki współpracy Intel, ESL i AnyKey w Katowicach odbyła się kolejna edycja żeńskich zmagań w CS: GO. Triumfowały reprezentantki Team Dignitas, które w finale pokonały Sq.Prospect.
  • VR Challenger League: Po tygodniach zmagań online oraz offline rozgrywki w Echo Arena, oraz The Unspoken trafiły w końcu do Katowic, gdzie odbył się finał VRCL. Team ec.LiP.se wygrał w Echo Arena, natomiast Charizard triumfował w The Unspoken.
  • HGC Western Clash: Katowice po raz trzeci gościły najlepszych zawodników Heroes of the Storm. Mistrzostwo trafiło w ręce Teamu Dignitas, który pokonał ekipę Zealots 4:3.
  • CROSSFIRE IEM Expo Invitational 2018: Spośród czterech drużyn najlepsi okazali się podopieczni Super Valiant Gaming, dzięki czemu to właśnie Chińczycy zgarnęli lwią część puli nagród, wynoszącej ok. 105 000 złotych.
  • Puchar Polski Cybersport: Trzeci sezon polskich zmagań esportowych zakończył się finałami rozgrywanymi w Katowicach. Po mistrzowskie tytuły sięgnęli gracze Illuminar Gaming (League of Legends) oraz Team Kinguin (CS: GO).

Źródło: Materiały prasowe

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!