WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Implant na podczerwień przywróci wzrok niewidomym

W kwestii przywracania wzroku niewidomym dzieje się ostatnio naprawdę dużo. Niedawno pojawiły się pierwsze implanty siatkówki, które nie gwarantują jednak obrazu najwyższej jakości. Naukowcy nie poddają się jednak i wychodzą na przeciw z kolejnym, jeszcze efektywniejszym rozwiązaniem.

Zakończyły się pierwsze testy implantu stworzonego przez Pixium Vision, który powinien wykraczać poza standardową definicję wzroku. Mały czip jest lokowany tuż za siatkówką, używając podczerwieni, aby stymulować obrazy w naszym mózgu i napędzać całe urządzenie. Badania na szczurach dały wynik ostrości 20/250, co choć nie wydaje się efektownym wynikiem, w rzeczywistości takim jest: rekordem w dziedzinie odbudowy wzroku do tej pory było 20/500. Przy tak wyrazistym widzeniu, pacjent będzie mógł odczytać największą z liter umieszczonych na tablicy w gabinecie okulistycznym.

Ostateczna wersja systemu dla ludzi, która będzie wymagała zakładania gogli, gwarantujących przesyłanie obrazu, powinna wyciągnąć ostrość 20/120, co w Stanach Zjednoczonych nie kwalifikuje się już jako ślepota. Testy „ludzkiej” odsłony zaczynają się w roku 2016, więc możliwe, że odbudowa tego niezwykle cennego zmysłu na skalę globalną rozwinie się całkiem niedługo.

[źródło: engadget.com]