WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Na Indiegogo można od teraz inwestować w potencjalne startupy

Zdarzają się osoby, które wykładają na zbiórkach crowdfundingowych wręcz astronomiczne kwoty i dostają w zamian relatywnie niewiele. W związku z tym serwis Indiegogo wpadł na całkiem ciekawy pomysł, w którym to każdy z nas może zamienić się w prawdziwego inwestora firmy, nawet przy pomocy niezbyt dużych pieniędzy.

Indiegogo uruchomiło program Equity wraz z firmą MicroVentures dzięki, któremu jeśli mamy powyżej 18 lat i dysponujemy odpowiednią ilością funduszy, to możemy stać się domorosłym inwestorem. Dolna granica zaczyna się na 100 dolarach amerykańskich, zaś górna ustalona jest przez wystawiający się w serwisie startup. Za cały proces odpowiedzialne jest właśnie MicroVentures, ale Indiegogo w rygorystyczny sposób nadzoruje ich działanie, tak żeby uniknąć jakichkolwiek wpadek.

Wszystko jest oczywiście w pełni legalne. Nasza inwestycja przechodzi przez amerykańską komisję papierów wartościowych i giełd (Securities and Exchange Commision), która dopuszcza inwestycje online. Ciężko jest nam jednak stwierdzić, czy tego typu inwestycja jest obecnie możliwa dla mieszkańców Polski. Indiegogo nie wspomniało również o poszerzeniu programu Equity dla innych krajów. Warto też wspomnieć, że nie każdy startup na Indiegogo pozwala na inwestowanie. Pełną listę firm zapisanych w Equity możecie znaleźć tutaj.

Nie oznacza to oczywiście, że od razu przy włożeniu odpowiedniego nakładu, zasiądziemy w zarządzie danego startupa, bo taki z pewnością w tak małych firmach nie istnieje. Jest to jednak swojego rodzaju inwestycja w pomysł, który może okazać się ogromnym sukcesem, albo spektakularną klapą. To po prostu kolejna obok crowdfundingu opcja wsparcia interesujących wizji grupki osób.

źródło i zdjęcie: go.indiegogo.com