WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Indyjski superkomputer przewidzi nadejście monsunu

Indie zamierzają zbudować nowy, największy w tym kraju superkomputer, mający poprawić jakość prognoz pogody. Hindusom szczególnie zależy na zwiększeniu dokładności przewidywania nadejścia monsunu i związanych z nim zjawisk atmosferycznych. Okazuje się bowiem, że dotychczas stosowane rozwiązania nie pozwalały na prognozowanie monsunów z wystarczającą precyzją.

Rolnictwo stanowi podstawowe źródło dochodu dla ponad połowy indyjskich gospodarstw domowych i odpowiada za powstawanie około 16% całego tamtejszego produktu krajowego brutto. Dziedzina ta jest przy tym bardzo wrażliwa na zmiany pogody. Rolnicy muszą dostosować kalendarz swoich prac do terminu nadejścia monsunu, co nie zawsze jest obecnie możliwe z powodu niedokładności prognoz.

Władze kraju będącego drugim największym producentem rolnym na świecie zamierzają wydać na nowy superkomputer 60 milionów dolarów. Urządzenie będzie prognozować pogodę bazując na danych pochodzących z balonów meteorologicznych, samolotów oraz satelitów. Nie wiadomo dokładnie jaką mocą obliczeniową dysponować będzie komputer, ani na rozwiązaniach jakiego producenta będzie bazował. Wiadomo natomiast, że ma być znacznie szybszy od wykorzystywanego obecnie przez Indian Institute of Tropical Meteorology urządzenia zajmującego 118. miejsce na liście najpotężniejszych superkomputerów świata.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]