WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Infografika: Amerykańscy giganci warci więcej niż krajowe indeksy giełdowe

Analitycy giełdowi z Bank of America Merrill Lynch opublikowali właśnie dającą do myślenia mapę, ukazującą wartość niektórych znanych na świecie firm w porównaniu do wartości indeksów giełdowych krajów o których mówi się, że są „wschodzącymi rynkami”.

screen shot 2015-07-31 at 7.21.19 am

Ciekawe jest porównanie dotyczące naszej Polski – ludziom spoza kręgów finansowych nazwa BlackRock zapewne niewiele mówi. Tymczasem jest to największa na świecie firma oferująca rozwiązania w dziedzinie inwestycji, doradztwa i zarządzania ryzykiem. Ma udziały niemal we wszystkich notowanych na giełdach firmach i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale w skali globalnej. Jest udziałowcem chociażby Apple, McDonalds, Nestle, Citigroup, Shell czy też właśnie sam Bank of America. I jak się okazuje firma ta – wielka, lecz mimo wszystko przecież jedno, jedyne przedsiębiorstwo – warta jest 56 miliardów dolarów, tyle co giełda w naszym pięknego kraju.

Ogólnie rzecz biorąc, infografika ta jest nieco… złowieszcza, bo ukazuje nam jak naprawdę wielcy są główni gracze światowych rynków. Daje do myślenia, nieprawdaż?

[źródło: businessinsider.com, obserwatorfinansowy.pl; zdjęcie: smilingtimes.com]