WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Infografika: Koszty życia w różnych miastach i krajach świata

Koszt życia, to coś, co należy rozważyć przed przeprowadzką do innego miasta. Wyższe zarobki to nie wszystko – jeśli jedzenie, rachunki, czy transport są znacznie droższe, nasze korzyści z nowej pracy będą nikłe.

Oto infografiki przygotowane przez stronę Expatistan, zajmującą się między innymi kalkulowaniem kosztów życia.

Od góry: wskaźnik kosztu życia w wybranych miastach świata, ile można przejechać za 1$ w danym mieście, ile można wypić za 1$ piwa, cena odpowiednika miesięcznego biletu, najdroższe miasta świata.

Cost_of_Living-Summer_2015_ExpatistanCo ciekawe, Warszawa z „wynikiem” 105 znajduje się na poziomie miast Ameryki Łacińskiej i Meksyku. W Krakowie (93) i Wrocławiu (90) ceny znajdują się na poziomie Budapesztu (93), Belgradu (92), Sarajewa (89), czy kolumbijskiego miasta Medellín (93). W Łodzi (82) koszty życia są niższe niż w macedońskim Skopje (83), nieco wyższe niż w Tunisie (82), czy indyjskim mieście Gurgaon (81).

Nasuwa się pytanie – dlaczego w Chinach jest tak drogo? Przykładowo, koszt jedzenia w dużych miastach tego kraju jest kilkadziesiąt procent wyższy niż w Polsce. Faktycznie, jeszcze około dziesięciu lat temu za podobne pieniądze można było nabyć kilkakrotnie więcej dóbr i usług. Problemem jest inflacja, związana ze sztywnym (w stosunku do dolara) kursem walutowym – taka polityka monetarna ma wspierać eksporterów, ale nie jest zbyt korzystna dla konsumentów.

[źródło: businessinsider.com grafika: expatistan.com]