WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Infografika: Rodzaje ryzyka w różnych krajach świata

Różne kraje zmagają się z różnymi problemami. Dla części z nich są to problemy z utrzymaniem bezpieczeństwa. Inne muszą sobie radzić ze skorumpowanymi i nieefektywnymi urzędnikami. Biorąc pod uwagę te kwestie, Economist: Inteligence Unit ocenił ryzyko w 180 krajach świata, biorąc pod uwagę różne parametry.

Oto mapy prezentujące, w których krajach świata ryzyko wystąpienia różnych szkodliwych czynników jest największe, a w których najmniejsze.

Pod względem bezpieczeństwa najgorzej wypada Somalia, gdzie 25 lat wojny domowej odniosło oczywiste skutki. Tuż za nią znajdują się Syria, Irak i Afganistan. Najbezpieczniejszym państwem świata jest Singapur.

somalia-is-the-most-risky-country-in-terms-of-security-followed-by-syria-and-iraq

Pod względem ekonomicznym najgorzej prezentuje się Iran, gorzej nawet niż Korea Północna, która znalazła się na drugim miejscu. Źle się dzieje również w Sudanie i Zimbabwe. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Białoruś i Ukraina. Co ciekawe, w najlepszej dziesiątce nie znalazło się żadne państwo Zachodu – a jedynie byłe kolonie państw europejskich, z Gabonem, Kongo (Brazzaville – tym mniejszym, lepszym) i Hong Kongiem na czele.

in-macroeconomic-terms-however-iran-north-korea-and-sudan-are-the-most-risky

Pod względem nieefektywności rządu najgorzej radzi sobie Somalia (ciekawe dlaczego?), a także Syria. Poza tym, w najgorszej dziesiątce znalazły się cztery państwa Turkestańskiego „podbrzusza” byłego ZSRR. Jak się okazuje, najlepsza pod tym względem jest Kanada.

somalia-is-also-the-most-risky-in-terms-of-government-effectiveness-followed-by-syria-and-turkmenistan

W ogólnym rozrachunku najbardziej ryzykowny kraj na świecie to Syria – zaraz za nią znajdują się Somalia i Jemen. Najlepsze wyniki uzyskały kolejno: Kanada, Finlandia i Szwecja. W pierwszej dziesiątce znalazł się również Hong Kong, Singapur i Liechtenstein.

overall-civil-war-plagued-syria-is-the-most-risky-country-according-to-the-eiu-analysis

[źródło i grafika: businessinsider.com]