Kontuzje są ryzykiem zawodowym sportowców, ale nie znaczy to, że mają oni ochotę tracić przez to miliony dolarów, lub euro (a tym bardziej nie jest to marzeniem ich sponsorów).

Od wielu lat naukowcy zachodzą więc w głowę, jak zmniejszyć prawdopodobieństwo nabawiania się urazów w wyniku aktywności fizycznej. Wnioski nie są zbyt pozytywne, bo rozwiązań jest tutaj niewiele. Wszystko trzeba sprowadzić do tego by sportowcy nosili więcej ochronnej odzieży sportowej, zaś jej projektanci pracowali nad zwiększeniem efektywności tworzyw. Takiego zdania są również uczeni z Sheffield Hallam University.

Zaproponowane przez nich rozwiązanie, to które ma położyć kres tak częstym kontuzjom, nazywa się materiałami auksetycznymi. Co czyni je wyjątkowymi? Rozciąganie i zginanie zamiast zmniejszać grubość, zwiększa ją, a odpowiednio przy sprężaniu, materiał robi się cieńszy

Wydaje się to drogą dosyć nietypową, przeczącą wszystkim prawidłom jakie ludzie znali do tej pory, ale uważa się, że to właśnie materiały auksetyczne odegrają wkrótce w przemyśle odzieżowo-sportowym kluczową rolę. Jak to często bywa w projektowaniu mechanizmów mających pomóc człowiekowi, inspirację wyniesiono z natury, a konkretniej – z budowy niepozornej muszli. Jej wewnętrzna warstwa – masa perłowa (w której, jak łatwo się domyślić, odnaleźć można perły), zapewnia dużą sztywność i wytrzymałość. Pozwala to  na przetrwanie ataku jakiegoś drapieżnika lub uderzenia w skały. Masę perłową również można nazwać auksetyczną.

Dlaczego więc ewolucja stworzyła mechanizmy działające w ten nietypowy sposób? Powodów może być wiele, ale nadrzędnym jest prawdopodobnie to, że, jakkolwiek skomplikowanie to nie zabrzmi, auksetyczność jest współdziałaniem z otoczeniem w sposób, który nie byłby możliwy do osiągnięcia przez konwencjonalne materiały, zapewniając dodatkową ochronę i bezpieczeństwo.

Zwykłe tworzywa kiedy zostają wygięte przybierają kształt siodła, natomiast auksetyki zamieniają się w kopułę, nieco nawet przypominającą muszlę. Naukowcy uważają, że ten układ jest idealny jeśli chodzi o sprzęt sportowy, taki jak hełmy czy ochraniacze na łokcie, które dzięki temu będą posiadały wzmocnioną odporność na uderzenia.

Inną z cech do jakiej powinni dążyć sportowi producenci jest redukcja szczytowego przyśpieszenia podczas zderzenia. Z badań, jakie przeprowadzili naukowcy z SHU wynika, że auksetyki zaliczają w tej dziedzinie wyniki sześć razy lepsze niż obecnie używane materiały, zaś ich możliwości jeszcze nie zostały do końca odkryte.

[źródło: gizmodo.com]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!