Firma Intel ogłosiła, że nadchodząca aktualizacja płyt głównych usunie opcję przetaktowywania procesorów Skylake.

Podkręcanie procesora to dobry sposób na zwiększenie możliwości tego komponentu. Racjonalne przetaktowywanie pozwala przyspieszyć jego pracę nawet o kilkadziesiąt procent. Problem w tym, że nie wszystkie procesory mają fabrycznie odblokowaną opcję overclockingu. Przykładem tego są chociażby Intel Skylake, które szybko jednakże rozpracowano. W Sieci pojawiło się oprogramowanie pozwalające na ingerencję w szybkość taktowania, a sama firma zdawała się przymykać oko na te rewelacje. Sytuacja może ulec zmianie po ostatnim oświadczeniu Intela.

Kompania z Mountain View zapowiedziała, że najnowsza aktualizacja BIOSu w płytach głównych usunie możliwość podkręcania procesorów spoza serii K. Dlaczego pozostałe będą nietknięte? Ano dlatego, że procesory Skylake są tańsze, a ich przetaktowywanie pozwoliłoby uzyskiwać osiągi na poziomie droższych modeli. Oficjalny powód to „dobro klientów, którzy mogliby doprowadzić do uszkodzenia procesorów nieprzystosowanych do overclockingu”.

Dobra wiadomość jest taka, iż osoby posiadające już procesory Intel Skylake mogą unikać aktualizacji płyt głównych. Prędzej czy później update będzie musiał zostać zainstalowany, jednak nie odwróci to procesu podkręcania. Należy jednak pamiętać, iż od jakiegoś czasu gwarancja Intela nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych przez przetaktowywanie procesorów.

[Źródło i grafika: digitaltrends.com]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!