Większość technologii związanych ze sztuczną inteligencją opiera swoje obliczenia o karty graficzne. Może to brzmieć dość zabawnie, bo GPU nie były tworzone z myślą o obsłudze AI, ale jednostki te świetnie sprawdzają się w przetwarzaniu tego typu danych. Intel zamierza odciążyć „grafiki” przy pomocy procesora specjalnie zaprojektowanego z myślą o sztucznej inteligencji.

Nowa platforma oraz chip, według zapewnień Intela, powinny aż stokrotnie zmniejszyć czas potrzebny AI do nauki dzięki deep learning. Oczywiście dane te zostały porównane do obecnych rozwiązań, które działają dzięki oparciu o moc obliczeniową kart graficznych. Nowe jednostki nazwane zostały Nervana, a ich nazwa kodowa to Lake Crest. Pierwsze procesory będą testowane już w początkowej fazie 2017 roku i trafią do oficjalnej sprzedaży „nieco później”. Intel nie podał konkretnych dat, ale raczej nie będziemy musieli długo czekać.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że Nervana nie jest pierwszym CPU stworzonym z myślą o sztucznej inteligencji. Google ma już swoje jednostki przetwarzające o nazwie Tensor. IBM, tak jak Intel, również pracuje nad komercyjnymi jednostkami dla AI, które wypuszczone zostaną na rynek w niedalekiej przyszłości.

źródło i zdjęcie neowin.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!