WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Intel postara się o to, żeby Thunderbolt 3 trafił do większej ilości komputerów

Thunderbolt jako port kojarzy nam się raczej stricte z urządzeniami od Apple. Nic dziwnego, bo choć jest to wytwór Intela, to jego specyfikacja nigdy nie została udostępniona szerzej niż kilku firmom. W dodatku złącze wymaga oddzielnego chipu, który byłby w stanie przetworzyć tak szybko przesyłane informacje. Wygląda jednak na to, że ekskluzywność już znudziła się Intelowi i producent zamierza uczynić swój port bardziej dostępnym.

Jak Intel zamierza to zrobić? Po pierwsze technologia ta zostanie wbudowana do ich procesorów, co może być sporą kartą przetargową w stosunku do konkurencji w postaci AMD. Implementacja tak szybkich portów w płytach głównych stworzonych z myślą o socketach „Niebieskich”, może mieć, przynajmniej z początku, spory wpływ na zakup u niektórych osób. Mówię przynajmniej z początku, ponieważ po drugie – Intel zamierza udostępnić specyfikację Thunderbolt przy pomocy licencji „bez zobowiązań”. Także jest szansa na to, że AMD zechce zaimplementować to rozwiązanie w swoich konstrukcjach, ale nadal będzie to wymagało odpowiedniej inwestycji w swoje procesory.

Na dzień dzisiejszy głównym problemem Thunderbolt jest jego niewielka dostępność. Thunderbolt 3 w parze z procesorami Core 7-mej generacji na dzień dzisiejszy znajduje się w tylko 120 komputerach (mowa o modelach, nie ilości). To niewielka liczba, a warto zaznaczyć, że technologia ta pozwala na o wiele większy przesył danych, niż ma to miejsce w takim USB typu C. Potencjał jest zatem ogromny, ale jego wykorzystanie pozostawia wiele do życzenia, stąd też Intel postanowił szerzej rozprowadzić swoje złącza.

Oczywiście wola udostępnienia przez Intel tejże technologii to jedynie pierwszy krok. Teraz producenci muszą ją zaadaptować, rozeznać się na rynku i dokonać inwestycji… o ile w ogóle to zrobią. Równie dobrze mogą stwierdzić, że ilość peryferiów zgodnych z Thunderbolt jest za mała, a domysły o zastąpieniu USB typu C przez swojego szybszego odpowiednika, zakończą się jeszcze zanim na dobre się zaczną.

źródło i zdjęcie: newsroom.intel.com