WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Intel prezentuje swój prototyp GPU na targach ISSCC

Na tegoroczną edycję targów ISSCC w San Francisco Intel przygotował prezentacją ujawniającą swój własny prototyp GPU na PCIe. Wygląda na to, że na rynek dedykowanych kart graficznych zmierza kolejny gracz… ale w bardzo, bardzo wolnym tempie.

Ujawniony układ jest niczym innym, jak zamysłem, który z pewnością zmieni się do czasu premiery. Już sam fakt, że bazuje na architekturze dziewiątej generacji Intel Graphic, sprawia, że powinniśmy to traktować, jako pierwsze, skromne próby projektowania nowych mechanizmów i technologii. Prototyp bazuje na dwóch swojego rodzaju sekcjach połączonych ze sobą. Pierwsza z nich posiada 12 jednostek obliczeniowych nowego i 6 starego typu ukrytych w 3 blokach, które przekładają się na 144 jednostek cieniujących. Ponadto integruje w sobie blok ”System Agent” z 4 MB pamięci podręcznej oraz kontroler napięć, który umożliwia lepsze zarządzanie energią. Przedstawiony układ komunikuje się z komputerem za pomocą mostka FPGA (bezpośrednio programowalnej macierzy bramek).

Sam rdzeń jest taktowany częstotliwością od 50 do 400 (oczywiście MHz) pracujących na pięciu od 0,51 V do 1,2 V. To całkiem mało, ale nie powinniśmy spodziewać się wiele po energooszczędnej wariacji procesu 14nm, wielkości 64 mm² i 1,5 miliarda tranzystorów. Dla porównania GTX 1080Ti od Nvidii posiada aż 12 bilionów tranzystorów. Innymi słowy – Wiedźmin nie ruszy. I to nawet w bliskiej przyszłości, ponieważ Intel zaznaczył, że zaprezentowany układ jest zwyczajnym prototypem, który ma otworzyć firmie wejście na rynek samodzielnych kart graficznych. Te powstają pod okiem byłego pracownika AMD, który w ubiegłym roku porzucił czerwień na rzecz błękitu.

Źródło: guru3d.comtechpowerup.com