WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Intel stanie się dostawcą części do iPhone’ów

Intel prawdopodobnie zastąpi Qualcomm, jako dostawca niektórych części do iPhone’ów następnej generacji. Decyzja ma współgrać z ideą urozmaicenia dostawców do najlepiej sprzedających się urządzeń Apple’a. Intel dostarczy urządzenia do sieci bezprzewodowych do wersji smartfonów wykorzystujących standard GSM, kompatybilnych z sieciami komórkowymi AT&T, T-Mobile oraz większością światowych dostawców. Qualcomm w tym czasie będzie dostarczać części do modeli dla sieci korzystających z protokołu CDMA.

Dla Apple zmiana nie ma aż tak dużego znaczenie jak dla samego Intelu. Firma miała okazję by zostać głównym dostawcą komponentów dla pierwszej serii iPhone’ów, lecz straciła tę szansę. Ówczesny szef Intela Paul Otellini dostał propozycję produkcji procesorów, które znajdą się w każdym urządzeniu, jednak spasował, gdy zostały one zaprojektowane przez rywala, ARM. Zyskały na tym również firmy takie jak Samsung tworząc mobilne procesory serii A.

Zanim jednak Intel odkrył swój błąd, było już za późno. Co prawda wydał on serię procesorów o niskim poborze mocy, przeznaczonych na urządzenia z systemem Android, jednak były one zbyt wolne w stosunku do części innych gigantów. A teraz w związku z problemami na rynku PC, firmie grozi kryzys. Wcześniej w tym roku firma ogłosiła konieczność zwolnienia 12000 pracowników i modernizacji modelu biznesowego.

Źródło: Bloomberg