„Lek na raka” – to hasło pojawia się w internecie bardzo często. Niestety, większość wpisów wcale nie opowiada o lekarstwach, których skuteczność udało się potwierdzić w badaniach klinicznych z udziałem podwójnie ślepej próby, ale o substancjach aspirujących do zostania uznanymi za lekarstwa, których działania w żadnym badaniu nie udało się potwierdzić.

Popularność guślarskich metod leczenia bierze się głównie z faktu, że z raka jest cholernie ciężko jest się wyleczyć. Skąd się bierze ta trudność? Popularna wiedza mówi o tym, że komórki raka są bardzo podobne do normalnej tkanki, w której jednak „coś poszło nie tak” i dlatego trudno odróżnić komórki rakowe od zdrowych. To prawda. A przynajmniej połowa prawdy.

Druga połowa wygląda tak: nie ma jednego „raka”. Każdy rak (czy szerzej: nowotwór) jest inny. Do chorób nowotworowych prowadzą przeróżne mutacje. I właśnie w tym miejscu pojawiło się pole do popisu dla Intela.

Na ostatnim Intel Developer Forum, największy producent procesorów serwerowych oraz przeznaczonych do zastosowań HPC (High Performance Computing – Obliczenia o Wysokiej Wydajności), zaprezentował owoce swojej współpracy z Oregon Health and Sciences University. Wspólny projekt skupiać się ma na badaniu genomu osób z chorobą nowotworową.

Intel dostarczy komputery mające przetwarzać w chmurze informacje dotyczące kodu genetycznego pacjentów oraz ich nowotworów. Rozwiązanie to ma umożliwić opracowanie terapii przeciwnowotworowych nacelowanych na konkretne mutacje w DNA występujące u konkretnych pacjentów. Dzięki temu powinno się udać zwiększyć skuteczność terapii i jednocześnie zmniejszyć skalę skutków ubocznych leczenia.

Serwery należące do projektu mają się składać z dwunastordzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2697 v2 oraz kart rozszerzeń wykorzystujących zoptymalizowane pod kątem obliczeń równoległych, takich jak porównywanie fragmentów DNA, układów Xeon Phi. Systemy mają także zawierać półprzewodnikowe dyski twarde SSD Intela oraz tradycyjne, talerzowe dyski HDD Seagate.

[źródło i grafika: techtimes.com]

 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej