WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Intel wytacza ciężkie działa. 16-naście rdzeni to nic! Intel Core i9 7980XE ma ich aż 18-naście!

AMD prezentując swoj nowy flagowy procesor do zastosowań profesjonalnych najwidoczniej wywarł duża presję na konkurencję gdyż ci muszą pokazać nam coś o wiele mocniejszego. Oto Intel Core i9 7980XE – 36 wątkowy procesor na platformę x299.

Niektóre procesory z serii Skylake-X będą wspierały nowa edycję technologii Turbo Boost 3.0, który będzie zwiększał wydajność nie tylko w przypadku jednego rdzenia lecz już dwóch. Procesor ma sam wybierać „najmocniejsze” rdzenie i zwiększać dynamicznie ich taktowania w zależności  od potrzeby. Chociaż ta jednostka wspiera tą funkcję to jednak wydaje mi się że większość kupujących będzie swoje procesory podkręcać przez co funkcjonalność ta stanie się bezużyteczna, ale zawsze miło zobaczyć jakieś realne zmiany.

Oprócz wysokiej ceny mającej wynieść 2000 dolarów jest też inna zła wiadomość. Nowe procesory HEDT nie będą już miały lutowanego IHS-u a na to miejsce tak jak w przypadku procesorów konsumenckich wejdzie „glut”. Czyli pasta termoprzewodząca, której wydajność nijak się ma do starego spoiwa łączącego tę część. Będzie to wymuszać deliding, czyli zdejmowanie „czapki” CPU w celu wymiany tejże pasty. Entuzjaści nie będą zadowoleni to jest pewne!

Taktowania tego modelu nie są jeszcze znane, chociaż zapewne niedługo Intel je wyjawi. Wszystkie produkty serii Skylake-X i KabyLake-X będą obsługiwane przez chipset x299 z socketem LGA 2066, jest to ewolucja LGA 2011-V3 oraz chipsetu x99. Wszyscy wiedzieli że to w końcu nastąpi.

Jako że cena flagowca jest równie duża co liczba jego rdzeni, to prawdopodobnie Ryzen będzie bardziej opłacalny, choć to w głównej mierze zależy od wydajności, którą będzie oferował.

Żródło: wccftech.com overclock3d.net