WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Inteligentna pigułka z biodegradowalną baterią

Współczesna medycyna coraz częściej do badania naszego układu pokarmowego używa tak zwanych inteligentnych pigułek, czyli sensorów na tyle małych i bezpiecznych, że możemy je swobodnie połknąć. Czy jednak na pewno są one całkowicie bezpieczne?

Niektóre inteligentne pigułki pozwalają wykrywać zakażenia przewodu pokarmowego, inne szerzej monitorować skład jego flory bakteryjnej, wykrywać chorobę Crohna, czy robić zdjęcia w poszukiwaniu np. wrzodów czy zmian nowotworowych. Pomimo ich wielkiej przydatności, zdarzają się jednak przypadki utknięcia urządzenia w przewodzie pokarmowym pacjenta. Zwykle niezbędna staje się wtedy interwencja chirurgiczna w celu wydostania przedmiotu.

Jednak badacze z Carnegie Mellon University uważają, że mają rozwiązanie tego problemu. Według nich wystarczy podzielić urządzenie na mniejsze elementy, spośród których tylko sam sensor będzie niestrawny, natomiast jego rozmiary pozwolą mu z łatwością wydostać się z przewodu pokarmowego stroną przeciwną niż ta, którą przybył. Pozostałe elementy, takie jak osłona oraz akumulator mają być w pełni biodegradowalne i wytwarzane z obojętnych dla naszego zdrowia substancji.

Zespół opracował już taki prototyp biodegradowalnej baterii. Rolę katody pełni w nim melanina, czyli barwnik nadający barwę naszej skórze i włosom, anodę wykonano z tlenku manganu, który jest składnikiem przydatnym dla układu nerwowego, natomiast funkcję elektrolitu pełnić kwas żołądkowy, którego z oczywistych względów w ogóle na pokład zabierać nie trzeba.

Prototypowa bateria jest w stanie dostarczać prąd o mocy 5mW przez okres 20 godzin. Powinno to z dużym naddatkiem wystarczyć do zasilenia prostych sensorów. Co ciekawe, autorzy badania uważają, że gdyby po rozpuszczeniu baterii sama elektronika inteligentnej pigułki została jednak w przewodzie pokarmowym i za skarby świata nie zamierzała go opuścić, to obecnie stosowane rozwiązania są tak zminiaturyzowane, że ilość zawartych w nich składników mineralnych i tak nie przekroczy dopuszczalnej dziennej normy spożycia określanej przez amerykańską Food and Drug Administration.

[źródło i grafika: spectrum.ieee.org]