[Materiał zewnętrzny]

Technologia smart home polega na integracji sprzętów oraz systemów domowych w jednym, łatwym do kontrolowania miejscu. Co najważniejsze – takim, do którego możemy mieć dostęp w każdej chwili. W jaki sposób technologia ta będzie rozwijana przez najbliższe lata? Jakie są przewidywania na ten temat?

Trzonem technologii smart home (znanej także pod nazwą inteligentnego budynku) jest zintegrowanie wszystkich ważnych elementów gospodarstwa domowego w jeden funkcjonalny system umożliwiający zarówno zdalną kontrolę, jak i automatyzację. Światła zapalające się samodzielnie, gdy ktoś wchodzi do pokoju, piekarnik wyłączający się, gdy czujnik wskaże, iż szykowana potrawa jest gotowa czy kran w łazience zakręcający się samoczynnie, gdy przestaniemy z niego korzystać – to tylko kilka z funkcji, jakie może pełnić system smart home.

– Inteligentne domy mogą zaspokajać bardzo różne potrzeby domowników. Hasłem FIBARO jest „Twój dom, Twoja wyobraźnia” – odnosi się ono właśnie do możliwości systemu, który ze względu na swoją otwartą strukturę pozwala na wdrożenie zarówno bardzo prostych jak i tych bardzo skomplikowanych rozwiązań – mówi Krzysztof Banasiak, wiceprezes FIBARO.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 

Zdaniem specjalistów, wzrost popularności technologii smart home jest częściowo spowodowany faktem, że coraz więcej osób pracuje zdalnie czy też prowadzi z domu swoją firmę. Jak uważa Charmels Brown ze start-upu Due, osobom takim zależy nie tylko na własnym bezpieczeństwie, ale również na zabezpieczeniu cennych materiałów, które znajdują się w ich domowym biurze. Z tego względu firmy zajmujące się technologiami smart home mają w przyszłości kłaść szczególnie duży nacisk na doskonalenie istniejących już zabezpieczeń. Należy do nich możliwość zdalnej obserwacji tego, co się dzieje wewnątrz domu za pomocą kamer i czujników, a także instalacja systemów odstraszających potencjalnych złodziei poprzez „udawanie”, że w domu ciągle ktoś jest obecny, podczas gdy w rzeczywistości właściciele wyjeżdżają na długi urlop.

 

AI jak gospodarz domu

 

Inny kierunek rozwoju przewiduje firma Pereless Systems. Zdaniem jej przedstawicieli, kluczem do poszerzania możliwości technologii smart home jest udoskonalanie sztucznej inteligencji. Odpowiednio rozwinięta AI mogłaby sama śledzić zachowania i upodobania domowników, a następnie odpowiednio dostosowywać do nich sposób, w jaki działają zintegrowane w systemie urządzenia gospodarstwa domowego. Już teraz dostępne są takie technologie – centrala Home Center 2 od firmy FIBARO, dzięki wydajnemu procesorowi umożliwiają szybkie przetwarzanie danych i rozpoznawanie określonych wydarzeń, warunkujących ustalone z góry zachowania (np. wyłączenie światła, gdy nikogo nie ma w domu). Oczywiście, wraz z poszerzeniem możliwości AI zadbano o ułatwienie użytkownikom dostosowanie jej do własnych potrzeb. Wiele osób woli przecież wziąć sprawy w swoje ręce, zatem firmy zajmujące się technologiami inteligentnych budynków będą zapewne chciały w przyszłości umożliwić klientom jak najszerszy zakres personalizacji.

Smart home poza domem

 

Inną ciekawą prognozą jest ta przewidująca, że trend smart home będzie powoli wykraczał poza ściany domów czy posiadłości. Pierwszym przystankiem w drodze do szerszej popularyzacji tego technologicznego trendu może być np. przydomowy ogródek, który zostanie wyposażony w podłączone do sieci sprzęty. Dzięki temu wiele urządzeń również będzie mogło być kontrolowany zdalnie bądź zawiadywany przez AI. Technologia smart home nie musi ograniczać się jednak tylko do sfery mieszkalnej – zdaniem Arie Barendetch z Wired Score, kolejną przestrzenią, w której to rozwiązanie może zdobyć ogromną popularność, jest przestrzeń biurowa. Mniejsze i większe firmy mogą bowiem być zainteresowane funkcjami związanymi zarówno ze zwiększonym poziomem bezpieczeństwa, jak i z możliwością zaoszczędzenia na eksploatacji budynku (np. dzięki opcji inteligentnego oświetlenia). Na wprowadzeniu funkcji smart mogłyby skorzystać również instytucje publiczne, np. szkoły czy szpitale, dla których każde kolejne udogodnienie związane ze zwiększaniem bezpieczeństwa jest na wagę złota. Równolegle rozwija się cała dziedzina smart cities, czyli inteligentnych miast, w których infrastruktura i komunikacja uzależnione są m.in. od AI.

Niezależnie od tego, jaki kierunek rozwoju obierze w przyszłości technologia smart home, już dzisiaj stanowi ona kuszącą propozycję dla osób chcących nie tylko poprawić swój komfort życia, ale też lepiej zabezpieczyć swój dom.

[Materiał zewnętrzny]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!