WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Inteligentny dom stanie się wkrótce bardziej dostępny dla mas

Inteligentny dom to idea znana od dziesięcioleci. Elektronika ma odpowiadać za sterowanie systemami audio-wideo, światłem, klimatyzacją, oknami, drzwiami, alarmem, zasłonami, sprzętem AGD i czym się jeszcze da. Obecnie na rynku mamy wiele firm działających w tej dziedzinie, jednak większość z nich skupia się na dostarczaniu rozwiązań pokrywających tylko część zadań inteligentnego domu.

Poszczególne systemy inteligentnego domu działają bardzo dobrze i mogą ułatwić życie domownikom, jednocześnie dostarczając im wiele frajdy, jednak problemem okazuje się ich integracja. Ciekawą propozycję w tej dziedzinie zaproponowali dwa miesiące temu inżynierowie z MIT. Ich propozycja ma pozwalać na łatwą integrację funkcjonalności urządzeń w domu i poza nim.

Niedługo później swoje zaangażowanie w ideę inteligentnego domu zapowiedział również twórca Facebooka, Mark Zuckerberg. Jednak pomimo tego, że Zuckerberg kieruje bogatą fundacją i dowiódł już że potrafi wprowadzić na rynek produkt, który odniesie sukces, to może mu być trudno samodzielnie ustanowić powszechny standard na rynku pełnym zamkniętych projektów.

Znacznie większe szanse w dziedzinie standaryzacji interfejsu i łączności pomiędzy urządzeniami wchodzącymi w skład inteligentnego domu ma konsorcjum Open Connectivity Foundation. Chociaż nazwa ta nikomu się z niczym nie kojarzy, to na pewno znacznie bardziej znane są firmy tworzące ten projekt. W skład konsorcjum mającego opracować powszechny standard łączności wchodzą między innymi Microsoft, Samsung, Intel, Qualcomm, Cisco czy GE Digital (czyli oddział General Electric).

Konsorcjum zamierza stworzyć protokół komunikacji niezależny od używanego sprzętu i systemu operacyjnego, który poza samymi autorami porozumienia, mógłby być także używany przez producentów niezależnych. Standard będzie musiał konkurować z tworzonym przez Google systemem Brillo czy należącym do Apple rozwiązaniem HomeKit. Tym, co działa na jego korzyść, jest otwartość i duża liczba zaangażowanych firm doskonale znanych z działania w różnych segmentach rynku, zarówno sprzętu jak i oprogramowania. Być może to wreszcie sprawi, że wyposażone w myślące podzespoły mieszkania staną się czymś używanym powszechnie.

[źródło i grafika: engadget.com]