Specjalizująca się w produkcji urządzeń telekomunikacyjnych firma Cisco postanowiła podzielić się z internautami swoimi przewidywaniami dotyczącymi ruchu internetowego. Według Amerykanów ilość danych przesłanych w sieci w tym roku po raz pierwszy w historii przekroczy ilość jednego zettabajta, czyli miliarda terabajtów. To pięciokrotny wzrost w ciągu ostatnich pięciu lat.

Jak twierdzi Cisco, głównym „winowajcą” tak dużego przesyłu danych jest strumieniowanie treści wideo. Internauci chętnie odwiedzają serwisy wideo takie jak YouTube, coraz częściej korzystają również z rozwiązań typu Video on Demand, takich jak Netflix (czy bardziej znane u nas ipla.tv lub player.pl). Niektórzy operatorzy telekomunikacyjni (np. polska Netia) sami wykorzystują łącza internetowe do przesyłu strumieni telewizji kablowej. Łącznie trendy te powodują, że streaming wideo odpowiada aż za 41% całego ruchu w internecie.

Cisco publikuje również prognozy na okres nieco dłuższy niż bieżący rok. Według firmy z San Francisco do 2019 roku odsetek danych wideo pośród całości treści przesyłanych w internecie wzrośnie do 54 procent. I nie pomogą tutaj coraz wydajniejsze kodeki – ludzie po prostu lubią oglądać filmy i chcą je widzieć w jak najwyższej rozdzielczości.

W oglądaniu wideo w dobrej jakości powinien nam także pomóc wzrost szybkości internetu. Cisco szacuje, że w porównaniu z rokiem 2014, kiedy średnia prędkość internetu wynosiła 20Mb/s, to do roku 2019 powinna ona wzrosnąć do 43Mb/s. Ta ostatnia prognoza nastraja optymistycznie – internet nigdy nie jest za szybki.

[źródło: fudzilla.com; grafika: eteknix.com]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!