WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Inżynierzy z MIT pracują nad kombinezonem do nurkowania inspirując się futrem bobrów

Żyjące w oceanie wieloryby czy chociażby foki, utrzymują ciepło dzięki grubym warstwom tranu. Mniejsze ssaki, takie jak bobry i wydry, mają inną metodę izolacji: ich gęste futro, które utrzymuje ciepłe pęcherzyki powietrza, oddzielając ich ciało od zimnych wód. Inżynierowie z MIT opracowali kombinezon działający na podobnej zasadzie, posiadający warstwę wykonaną z kauczuku do izolacji nurków i surferów.

Naukowcy przyjrzeli się bobrom i wydrom, ponieważ małe ssaki pozostają zwinne. Ważne jest, aby materiał na skafander był elastyczny. Podczas gdy obecnie rozumiane jest, że futro stanowi osłonę, która sprawia, że pęcherzyki powietrza są uwiezionej w gęstej warstwie pod spodem, mechanika nie była znana, wymagała dalszych badań inżynierów.

Ich wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Physical Review Fluids. Okazało się, że rozstaw poszczególnych włosów i prędkość nurkowania zwierzęcia ma wpływ na to ile ciepłego powietrza pozostanie uwięzione. Zrobiono symulację aproksymując nici futra jako rury w równaniu komputerowym. W wyniku czego powstał model matematyczny do wychwytywania różnych ilości powietrza, a co za tym idzie – utrzymywanego ciepła.

Szef działu inżynierii mechanicznej na MIT i współautor badania Anette (Peko) Hosoi powiedział MIT News, że mają teraz ilościową przestrzeń konstrukcyjną. Co oznacza, że są w stanie stwierdzić jak zostanie utrzymane ciepło dla danego rozstawu włosów i prędkości nurkowania. Jest to informacja niezbędna do zaprojektowania kombinezona.

Źródło: www.engadget.com