WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

IrukaTact – rękawice haptyczne dla nurków

Niedługo nurkowie nie będą musieli dotykać przedmiotu, żeby go poczuć. Wystarczające będzie zbliżenie dłoni na około 60 centymetrów, wówczas jej właściciel poczuje na swoich palcach przepływ wody pompowanej przez silniczki wbudowane w rękawicę. Siła strumienia wody i pulsujący rytm przepływu zależeć mają między innymi od odległości obiektu od dłoni.

Technologia nie służy oczywiście zapewnieniu nurkowi jakiegoś niecodziennego wzbogacenia doznań w czasie pływania, ale ma praktyczne zastosowanie. Ma ona pozwolić na „czucie” przez nurka przeszkód i obiektów, w warunkach ograniczonej widoczności – w mętnej wodzie, takiej, z jaką nurkowie mają do czynienia w przypadku powodzi czy po prostu w trochę bardziej zarośniętym glonami zbiorniku wodnym. Rozwiązanie mogą też docenić nurkowie naprawiający na przykład znajdujące się powierzchnią cieczy elementy oczyszczalni ścieków.

Rękawica nie jest do końca kompletna. Tak naprawdę zawiera nakładki na zaledwie trzy palce: wskazujący, duży i serdeczny. Każdy z trzech palców wyposażony jest we własny silnik, a kontrolowane są one przez zintegrowany z rękawicą układ Arduino Pro Mini. Mikrokomputer steruje przepływem wody na podstawie danych z sonaru MaxBotix MB7066. Sonar zamocowany jest na wewnętrznej stronie nadgarstka i dzięki sztywnemu połączeniu z środkowym palcem porusza się nakierowując w tą samą stronę co wnętrze dłoni.

Urządzenie, nazwane IrukaTact (iruka to po japońsku delfin) można zbudować samodzielnie. Dzięki współpracy autorów z Tsukuba University z firmą Ars Electronica, każdy może ściągnąć z internetu wzór tego urządzenia do wydrukowania w 3D.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]