WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

IUPAC potwierdziła odkrycie czterech nowych pierwiastków

Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (International Union of Pure and Applied Chemistry – IUPAC) oficjalnie potwierdziła oficjalnie odkrycie czterech nowych pierwiastków o liczbach atomowych, odpowiednio: 113, 115, 117 i 118. Dzięki temu siódmy rząd w układzie okresowym pierwiastków możemy już śmiało uznać za kompletny.

Pierwiastki te nie występują w naturze. Ich otrzymanie wymaga rozpędzania ciężkich jąder atomowych do olbrzymich energii, a nowo otrzymane pierwiastki bardzo szybko ulegają rozpadowi radioaktywnemu. Wszystkie cztery wytworzono w laboratorium i chociaż stało się to już lata temu, to przed oficjalnym ogłoszeniem odkrycia przez IUPAC wyniki eksperymentów trzeba było potwierdzić, co – zwłaszcza w przypadku najlżejszego z nich – okazało się wyjątkowo trudne.

Pierwiastki nazywają się kolejno ununtium, ununpentum, ununseptum i ununoktium, a ich symbole chemiczne to: Uut, Uup, Uus oraz Uuo. Nazwy te oczywiście nie zostaną na stałe. Prawo do nadania nowych mają zespoły, którym udało się odkryć nowe pierwiastki. Propozycje nazw mają zostać podane do publicznej wiadomości, po czym co najmniej pięć miesięcy poczekają na oficjalne zatwierdzenie przez IUPAC. Unia sugeruje, że nowe nazwy powinny nawiązywać do konceptów mitycznych, minerałów, właściwości, miejsc lub krajów lub nazwisk naukowców.

Najlżejszy z potwierdzonych pierwiastków ma zostać nazwany przez Japończyków z laboratorium RIKEN. Prawa do nadania nazwy pozostałym przypadną zaś zespołom amerykańsko-rosyjskim. Teraz pozostaje nam tylko czekać na odkrycie pierwiastka który rozpocznie ósmy rząd na Tablicy Mendelejewa.

[źródło i grafika: sciencealert.com]