WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

„Jaga” pokazuje, że Allegro znowu stanęło na wysokości zadania

Allegro ponownie dało czadu z Legendami Polskimi. Czyżby „Jaga” była przyczynkiem do dłuższej, złożonej fabuły? Wszystko na to wskazuje. Może główni bohaterowie kolejnych części się zmieniają, ale, z wyjątkiem może „Smoka”, tło fabularne i część postaci drugoplanowych pozostaje ta sama. Wydaje się, że Allegro stawia kroki w podobnym kierunku, co wcześniej Amazon. Temu drugiemu nie wyszło to bokiem, czy naszemu rodzimemu portalowi też się uda?

Baza, jaką wybrało sobie Allegro, jest znakomita do kręcenia znacznie dłuższych i bardziej rozbudowanych odcinków. Zwłaszcza, że polskie legendy i ogólnie wierzenia słowiańskie nie są, przynajmniej w Polsce, jakoś szczególnie eksploatowane. Oprócz ostatniej działalności Allegro, na szybko do głowy przychodzi mi jedynie Andrzej Sapkowski z „Wiedźminem” i Janusz Christa z „Kajkiem i Kokoszem”. Pole do popisu pozostaje więc szerokie i jestem pełna nadziei i dobrej myśli, że potencjał zostanie wykorzystany.

Sam odcinek „Jaga” bardzo zręcznie odnosi się do klasycznych legend, zanim Baba Jaga stała się wstrętną staruchą zjadającą dzieci. Według oryginalnych legend Baba Jaga pełniła rolę strażniczki życia i śmierci, bogini przemiany. Żyła na odludzi i trzymała się z daleka od siedzib ludzkich, a jej domeną była dzikość. I właśnie te cechy zostały utrwalone w odcinku Legend Polskich Babie Jadze poświęconym.

Zdjęcie: Legendy Polskie/Allegro