WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Jak branża IT zmienia biznes?

Inteligentne urządzenia AGD, wspieranie przy diagnostyce chorób czy rozponzawanie plonów na podstawie zdjęć – to tylko część rzeczy, które wymyśliła branża IT w celu zmieniania innych biznesów. Aby w dalszym ciągu powstawały innowacje to potrzeba programistów, a tych brakuje, wg różnych źródeł, od 30 do 50 tysięcy i to tylko w Polsce.

Dr hab. Inż. Robert Nowak, kierownik Zakładu Sztucznej Inteligencji Politechniki Warszawskiej, mówi:

Podstawową umiejętnością osób zatrudnionych w tym obszarze będzie umiejętność projektowania, budowania, rozwijania i pielęgnowania systemów komputerowych. Aby to uzyskać należy mieć dobre przygotowanie teoretyczne (matematyka dyskretna, algorytmika, modelowanie systemów) oraz praktyczne w tworzeniu oprogramowania systemowego i użytkowego.Dodatkowo trzeba rozumieć procesy komunikacji człowiek-system informatyczny, także z punktu widzenia użytkownika. Bardzo istotne są kompetencje nietechniczne, przede wszystkim umiejętność i doświadczenie w pracy zespołowej, umiejętność prezentowania wyników swojej pracy, znajomość kwestii dotyczących praw własności intelektualnej i etyki zawodowej. Warto także na bieżąco śledzić zmiany w dziedzinie i poszerzać swoją wiedzę.

IT zmienia wiele różnych branży, a w dalszej części tekstu znajdziecie tego przykłady. Zacznijmy od bankowości. Można w niej wykorzystywać sztuczną inteligencję w celu doradzania klientowi jak zaoszczędzić. W motoryzacji powstają takie systemy jak choćby connected cars, które umożliwiają połączenie urządzeń mobilnych z pojazdem. Także wspieranie kierowcy podczas jazdy, wykrywanie przeszkód itp. jest ważnym kierunkiem rozwoju. W służba zdrowia do użytku mają wejść e-recepty, które znacznie ułatwią życie. Także bardzo prężnie rozwija się telemedycyna i diagnostyka na odległość. W rolnictwie branża IT ma przyczynić się do wzrostu o 50% produkcji żywności do 2050 – jets to wymagane, aby każdy człowiek na ziemi miał co jeść. I ostatnia branża to budownictwo oraz smart dom. Urzędzenia AGD mogą zostać podłączone do sieci i ze sobą współpracować, systemy inteligentnego domu mają dbać o to, żebyś Ty musiał jak najmniej robić.

Jak sami widzicie, branża IT zmienia inne biznesy dlatego warto swoje pomysły przekuwać w ich realizację. W tym celu pomaga firma intive, która współtworzy różne rozwiązania softwarowe i dzięki temu pomaga w realizacji różnych idei.

Źródło: Materiały prasowe