WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Jak niebezpieczne jest twoje sąsiedztwo?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak niebezpieczne może być wasze sąsiedztwo? W Wielkiej Brytanii uruchomiono właśnie stronę internetową, która pozwala na znalezienie odpowiedzi na to pytanie. Na wortalu UK Crime Statistics wystarczy podać kod pocztowy, żeby dowiedzieć się ile przestępstw popełniono na danym obszarze w wybranym miesiącu.

Archiwa strony sięgają grudnia 2010 roku i pokazują wyniki w promieniu jednej mili. Obecnie dostępne do sprawdzenia jest 1 700 000 adresów. Można zbadać też okolice uniwersytetów i stadionów piłkarskich.

Serwis podaje podaje nie tylko ogólną liczbę przestępstw. Wszelkie występki są dokładnie podzielone na kategorie. W każdej z kategorii możemy zobaczyć też ile czynów w niej sklasyfikowanych popełniono nie tylko na całym obszarze, ale też na poszczególnych ulicach. I tak, przykładowo, możemy się dowiedzieć, że w Londynie, na obszarze oznaczonym kodem SM1 3PY dopuszczono się w maju tego roku 40 kradzieży sklepowych, z czego na i w okolicy High Street – jednej.

Zastanawiam się, jak wyglądałaby taka statystyka dla mojego miasta, dzielnicy i ulicy przy której mieszkam. Ile osób zabito w moim mieście, a ilu w mojej dzielnicy skradziono rowery. Z jednej strony, takie informacje mogą stanowić ostrzeżenie. Z drugiej – dawać złudne poczucie bezpieczeństwa. Miejmy tylko nadzieję, że dla idiotów i typów spod ciemnej gwiazdy nie staną się polem do rywalizacji.

[źródło: eteknix.com; zdjęcie: realclearpolitics.com]