[Notka sponsorowana]

Hosting WWW to usługa, w ramach której firma udostępnia część zasobów swojej maszyny nazywanej serwerem. Serwer natomiast to po prostu komputer stale podłączony do internetu. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu jego zasoby są podzielone pomiędzy wielu użytkowników. Najprostszym i najtańszym typem hostingu jest serwer współdzielony.

Dobry hosting – jak go znaleźć?

Usługi hostingowe dzieli się na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę to, jakie zasoby otrzymuje użytkownik. Do najbardziej wymagających klientów, prowadzących np. telewizję internetową czy duże sklepy WWW, skierowany jest serwer dedykowany, gdzie wszystkie jego zasoby są do dyspozycji jednego użytkownika. Kolejną ofertą jest serwer VPS – stanowi on usługę pośrednią pomiędzy serwerem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Tak jak w przypadku popularnego dedyka maszyna jest do dyspozycji jednego użytkownika, tak w przypadku VPS np. dla 100, a serwera współdzielonego – 1000 użytkowników. Liczby te są oczywiście przykładowe.

Jaki hosting wybrać, żeby usługa ta spełniała oczekiwania? O jej opłacalności decyduje wiele kryteriów, a szczególne znaczenie powinno mieć to, jakie strony zamierzasz prowadzić. Innych parametrów serwera potrzebuje strona firmowa odwiedzana przez kilku użytkowników dziennie, a innych portal mający 10 tysięcy użytkowników na dobę. Oto na co powinieneś zwrócić uwagę:

  • cena nie jest najważniejsza – nie szukaj najtańszej oferty, lecz oferty dobrej. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest znalezienie bardzo dobrej jakości usługi serwera współdzielonego za niewielkie pieniądze. Przykładem jest hosting WWW AZ.pl, gdzie w dniu pisania tego artykułu można było kupić hosting za niecałe 5 zł za pierwszy rok.
  • transfer – coraz częściej bez ograniczeń, i oczywiście właśnie z takiej oferty warto korzystać. Pamiętaj jednak, że transfer nie jest jedynym ewentualnym ograniczeniem – administratorzy serwera określają również zasoby dla danego użytkownika pod względem procesora, pamięci RAM czy liczby zapytań do bazy danych. Tak więc brak limitu transferu nie oznacza, że na serwerze współdzielonym będziesz mógł trzymać nawet bardzo popularny serwis.
  • liczba domen – czyli z ilu adresów możesz korzystać na swoim serwerze. W dalszym ciągu możesz trafić na oferty, w których masz możliwość dodania wyłącznie jednej domeny. Oczywiście nie ma to sensu, gdyż bez większych problemów znajdziesz nawet bardzo tanie serwery współdzielone z limitem wynoszącym kilkadziesiąt domen.
  • liczba baz danych – w przypadku baz, najczęściej baz MySQL, również obowiązują limity – przynajmniej przy tanich ofertach. Problemem może być ograniczenie do jednej czy do kilku baz, ale jeśli masz ich do dyspozycji kilkadziesiąt, to problem w zasadzie nie istnieje. To ci wystarczy do założenia wielu serwisów WWW.
  • panel zarządzania usługą – Direct Admin, cPanel, a może rozwiązanie autorskie? Każde ma swoje plusy i minusy, a sam musisz ocenić, która aplikacja do zarządzania usługą sprawdzi się w twoim przypadku najlepiej.
  • BOK – zwrócenie uwagi na biuro obsługi klienta jest szczególnie ważne z tego względu, że jego poziom jest na rynku bardzo zróżnicowany. Sprawdź koniecznie dni i godziny dostępności wsparcia. Najlepiej, aby było ono dostępne wtedy, kiedy ty pracujesz, ale warto oczywiście, by można się z nim było skontaktować także podczas weekendu. Koniecznie wyślij kilka wiadomości e-mail i sprawdź, ile poczekasz na odpowiedź i czy będzie ona merytoryczna. Skorzystaj także z infolinii. Czy dodzwoniłeś się? A może usłyszałeś, że jesteś 20. oczekującym na połączenie?
  • skorzystaj z darmowego testu – jest to jeden z kluczowych kroków. Podczas okresu testowego możesz robić w zasadzie to samo, co przy opłaconej usłudze. Tak więc masz możliwość przetestowania szybkości działania serwera, sprawdzenia uptime i nie tylko. Najczęściej będziesz mieć 14 dni na przetestowanie usługi i to wystarczający czas na to, abyś mógł ją dokładnie sprawdzić.

Nie wybieraj pochopnie

Bez względu na to, czy prowadzisz bardzo popularną stronę WWW, czy mały serwis, warto abyś korzystał z wysokiej jakości serwera współdzielonego. Zapewni on ciągłą dostępność strony, a tym samym wpłynie na pozytywną ocenę ze strony użytkowników.

[Notka sponsorowana]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej