Reklama
aplikuj.pl

PORADNIK: Jak zabezpieczyć telefon dziecka?

Coraz więcej dzieci w bardzo młodym wieku otrzymuje swoje smartfony. Bez odpowiedniej kontroli mają one dostęp do praktycznie wszystkiego, co oferuje Internet. Jak w takim razie zabezpieczyć telefon, aby uchronić swoje dziecko przed niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie?

Konto Google dla dziecka oraz Family Link

Google przewidziało zabezpieczenie dzieci i podczas dodawania nowego konta do smartfona można wybrać założenie konta dla dziecka. Procedura jest długa, ale nie ma w niej nic skomplikowanego. Należy podać informacje o dziecku, w tym dres email, wiem, imię, nazwisko itp. – standardowe dane. Następnie ustawiacie swoje konto jako administratora i ustalacie filtry – kontrolę rodzicielską w Google Play, filtr dla Chroma i przeglądarki. Od razu możecie zainstalować Family Link, dzięki któremu będziecie mogli wyłączyć niektóre aplikacje, a także kontrolować co dziecko robi.

Family link można zainstalować na urządzeniu dziecka oraz rodzica. Dzięki temu musicie akceptować każde pobranie aplikacji oraz wejście strony, które nie powinny być przeznaczone dla dzieci. Możecie zaakceptować dane aplikacje poprzez wpisanie swojego hasła do konta albo strony poprzez tylko aplikację. Daje to w pełni kontrolę nad tym, co robi dziecko oraz pozwala na zadbanie o jego bezpieczeństwo. Także, jeśli wpisze ono w Googlach hasło niedostosowane do jego wieku, to zwrócone wyniki zostaną przefiltrowane.

Google w zasadzie przygotowało rzecz, która w pełni ochroni Wasze dzieci i da Wam możliwość ich kontrolowania. Natomiast w sklepie Google znajdziecie jeszcze mnóstwo innych aplikacji, które dopełnią lub zastąpią Family Link.

Kids Mode

Jeśli wpiszecie w Google Play Kids Mode, to znajdziecie mnóstwo aplikacji, które są w zasadzie kontrolami rodzicielskimi. Poniżej zobaczycie możliwości kilku najpopularniejszych z nich.

Zacznijmy od aplikacji o nazwie Kids Place – kontrola rodzicielska. Pozwala ona na wybranie programów, które w danym momencie mogą być używane przez dziecko. Można tam wrzucić gry czy inne tego typu rzeczy i uruchomienie pozostałych aplikacji nie będzie możliwe. Kids Place udostępnia statystyki dotyczące wykorzystania programów czy czasu spędzonego w każdym z nich. Niestety, jeśli wrzucie tam przeglądarkę, to nie będzie problemów z wejściem na strony +18. Z aplikacji można wyjść tylko poprzez wpisanie czterocyfrowego, wcześniej ustalonego pinu. Jest to fajna rzecz, ale tylko jeśli udostępniacie na chwilę swojego smartfona dzieciom.

Kolejna tego typu aplikacja, która jest polecana przez Google, to iWawa. Jest to już znacznie bardziej rozbudowana aplikacja, która niestety nie posiada języka polskiego. Ale może to i dobrze, dziecko od razu zacznie przyzwyczajać się do innych języków. Tym razem aplikacja przejmuje kontrolę nawet nad głównym ekranem, ale nie martwcie się – po ustawieniu hasła możecie wyjść do normalnego ekranu. W iWawa możecie ustawić, do jakich aplikacji ma mieć dziecko dostęp, a także ustawić mnóstwo innych rzeczy czy sprawdzać co Wasza pociecha robiła na telefonie. W tym wszystkim jest dostęp do przeglądarki, która posiada odpowiedni filtr i nie pozwala na dostęp do niebezpiecznych stron. Aplikacja jest znacznie bardziej użyteczna od poprzedniej i w tym wypadku można mieć pewność, że najmłodsi nie trafią na niedozwolone rzeczy.

Najlepszą ocenę spośród wymienionych tutaj aplikacji, ma Kids Zone. Jest to bardzo prosta aplikacja, która ponownie dostępna jest w języku angielskim. Można w niej utworzyć czterocyfrowy kod pin, wybrać aplikacje, do jakich dziecko ma mieć dostęp i zablokować telefon tym trybem. Dzięki temu wiecie, w co dziecko może wejść i czego używać. Niestety, jeśli dodacie przeglądarkę, to będzie ono miało nieograniczony dostęp do Internetu. Jest to bardzo proste w obsłudze i najszybciej potrafi zapewnić dostęp tylko do ograniczonych aplikacji. Dla najmłodszych jest to idealny wybór.

Tego typu aplikacji znajdziecie mnóstwo w sieci. Możecie wypróbować więcej niż te wymienione, ale większość z nich będzie działała podobnie. Dla najmłodszych, którzy korzystają z Waszego smartfona, jest to świetny wybór, bowiem zapewni Wam w pełni kontrolę nad poczynaniami dziecka, oraz jego bezpieczeństwo.

Jak zabezpieczyć smartfon dla młodzieży?

Wiadomo, że osoba trochę starsza będzie chciała mieć dostęp do całego smartfona i korzystać z jego możliwości. Można wtedy także pobawić się w Family Link, ale przy ilości aplikacji, jakie instalują młodzi ludzie, będzie można zwariować. Dlatego też do tego tematu można podejść całkiem inaczej, poprzez odpowiednie aplikacje blokujące dostęp do niektórych stron, aplikacji czy nawet śledzących co młodzież robi na telefonie.

Jedną z takich aplikacji jest Eset Parental Control. Po krótkiej rejestracji i nadania praw appce do różnych rzeczy, możecie wybrać wersję próbną, ustalić pin oraz działać. W trybie dziecięcym zablokowane zostaną nieodpowiednie strony, a także aplikacje. Jako rodzic możecie ustalić czas pracy na telefonie, sprawdzić lokalizację dziecka, wysyłać mu wiadomości czy podejrzeć, z jakich aplikacji dziecko korzystało. Pozwoli to na pewną kontrolę, ale także zabezpieczenie telefonu przed nieodpowiednimi treściami.

Kolejna z takich aplikacji to Locategy. Należy ją zainstalować na telefonie dziecka i rodzica. Dzięki niej możecie śledzić położenie dziecka, zablokować mu dostęp do aplikacji czy też samego telefonu, ustawić różne lokalizacje. Samo dziecko w każdym momencie może wysłać alarm SOS i nie może obejść zabezpieczeń. Jest to kolejna aplikacja, która pozwala na kontrolowanie dziecka i ograniczenie mu dostępu do telefonu. Tym samym pozwala na walkę z coraz częstszym problemem, jakim jest uzależnienie. W aplikacji ponownie trzeba się zarejestrować i poustawiać mnóstwo rzeczy, aby działała ona zgodnie z oczekiwaniami.

Tego typu aplikacji jest znacznie więcej i większość z nich umożliwia dokładnie te same rzeczy. Warto więc ponownie zdecydować się na jedną i z niej korzystać. Niestety, dużo z nich jest płatnych i należy mieć to na uwadze. Dostępne są także aplikacje, które pozwalają na całkowite śledzenie dziecka – czytanie SMS, dokładną lokalizację odwiedzane strony itp. ale nie polecamy ich ze względy na młodzież – każdy człowiek potrzebuje trochę prywatności i korzystanie z takich appek zdecydowanie ją narusza.

Limity transferu danych i podsumowanie

Często zdarza się też, że dzieciaki nieświadomie zużyją potężne ilości danych, a rachunek może przysporzyć o ból głowy. Przed tym także można się zabezpieczyć odpowiednią aplikacją.

Przykładem takiej aplikacji jest Data Lock. Pozwala on na ustawienie dziennego, tygodniowego albo miesięcznego zużycia danych i dzięki niej macie pewność, że dziecko nie zużyje więcej i nie narazi Was na niepotrzebne koszty. Aplikacja jest w języku angielskim, ale jest ona bardzo prosta w obsłudze.

Alternatywą dla niej jest My Data Manager. Jest to już bardziej zaawansowana aplikacja, która pozwala ustawić limity na transfer danych, a także sam roaming. Można w niej podglądnąć mapę z pokazaniem, gdzie korzystało się z sieci, czy jakie aplikacje ile zużyły danych. Dzięki prostemu interfejsowi nie powinno być problemów ze zrozumieniem opcji, a także poustawianiem wszystkiego tak, aby nie przekroczyć limitu danych.

Aplikacje te nie posiadają zabezpieczenia przed dziećmi, więc mogą one sobie zmienić te plany. Natomiast obie aplikacje można kontrolować i zablokować dostęp za pomocą wcześniej wspomnianych appek więc w ten sposób można się zabezpieczyć przed modyfikacjami planów.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi wiecie już jak zabezpieczyć telefon dziecka. W tekście wspomniałem tylko o kilku aplikacjach, ale w Google Play znajdziecie ich całe mnóstwo – jeśli jakaś nie będzie działała, to warto przetestować inną. Jeśli też znacie jakieś sprawdzone appki, to dajcie znać w komentarzach – z pewnością pomoże to wielu rodzicom.