[Materiał zewnętrzny]

Jeśli w swoim domu lub mieszkaniu używasz sieci Wi-Fi, warto zadbać o jej zabezpieczenie. „A co złego ma się niby wydarzyć?” – zapytasz zapewne. Niezabezpieczona sieć bezprzewodowa może stać się łatwym łupem włamywacza, który po wejściu do niej mógłby zacząć przechwytywanie wysyłanych i odbieranych danych, w tym logowania do banku, e-maila, poczty oraz innych ważnych miejsc.

Poza tym może po prostu złośliwie wpuścić wirusa, który spowoduje uszkodzenia, likwidację danych czy inne nieprzyjemne efekty. Dlatego im szybciej zadbasz o zabezpieczenie Wi-Fi, tym lepiej. A jak to zrobić?

Sposoby na zabezpieczenie sieci bezprzewodowej

Aby ochronić swoją sieć Wi-Fi, można skorzystać z kilku rozwiązań.

  • Szyfrowanie – to najprostszy sposób, aby osoba niepowołana nie mogła skorzystać z sieci bezprzewodowej. Na czym to polega? Po prostu – aby dostać się do sieci, należy przy pierwszym połączeniu wpisać hasło składające się z kilkunastu-kilkudziesięciu znaków. Hasło to jest dostarczane wraz z routerem sieci bezprzewodowej – powinno znajdować się na naklejce umieszczonej na jego obudowie.
  • Zmiana loginu administratora routera – większość osób korzysta ze standardowego hasła logowania do panelu zarządzania routerem. Ponieważ hasła są takie same dla modeli routerów danego producenta, włamywaczowi łatwo je złamać. Dlatego warto zalogować się do panelu zarządzania urządzenia oraz zmienić zarówno login, jak i hasło dostępu.
  • WPS – nazwa to skrót od angielskich słów „Wi-Fi Protected Setup”. Jest to protokół pozwalający na łatwe skonfigurowanie urządzeń w sieci chronionej przez WPA/WPA2. Uwierzytelnianie odbywa się w jeden z dwóch sposobów: poprzez nawiązanie połączenia za pomocą przycisku WPS na routerze lub podanie ośmiocyfrowego kodu PIN.
  • Wyłączenie zdalnego dostępu do routera – opcję tą należy wyłączyć w panelu administracyjnym routera. Uniemożliwi ona dostęp z internetu do urządzenia, a co za tym idzie – próbę włamania do niego.

Oprócz wymienionych metod warto także zainstalować na komputerze i laptopie program antywirusowy, który ma moduł ochrony sieci Wi-Fi. Podobne aplikacje istnieją także dla smartfonów z systemem Android.

[Materiał zewnętrzny]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej