[Notka sponsorowana]

Chcąc założyć konto bankowe, musisz spełnić określone formalności. Warto zaznajomić się z tym tematem już teraz, by szybko uzyskać dostęp do nowego konta i móc wykonywać różnego rodzaju operacje finansowe nawet w dniu jego założenia. Konto osobiste możesz przy tym otworzyć na kilka różnych sposobów.

Dokumenty i dane potrzebne do założenia konta osobistego

Zakładając konto osobiste, trzeba przekazać bankowi szereg danych. Są one potrzebne do zweryfikowania tożsamości. Przed podpisaniem umowy z bankiem należy przygotować:

– dowód osobisty (przy posiadaniu polskiego obywatelstwa) lub paszport (obcokrajowcy z kartą pobytu),

– numer telefonu,

– adres e-mail.

Oprócz tego konieczne jest wypełnienie wniosku o założenie konta. Podaje się w nim takie dane jak imię, nazwisko, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości, a także adres zameldowania i zamieszkania.

Konto bankowe a regularne przychody

Jeszcze kilkanaście lat temu wiele banków wymagało od osób zakładających u nich konto deklaracji pisemnej tego, że przelewy wynagrodzenia będą dokonywane na ich konto. Obecnie taki wymóg jest stawiany nowym klientom banku stosunkowo rzadko. Wyjątkiem są niektóre promocje, podczas których otrzymuje się różnego rodzaju bonusy za założenie konta.

Sposoby zakładania konta osobistego

Obecnie banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują różne metody założenia konta osobistego. Starają się przy tym zminimalizować wszelkie formalności, dbając o dobro i wygodę klienta. Oprócz tradycyjnego sposobu, czyli wizyty w placówce, istnieje szereg innych możliwości założenia konta osobistego. Są to:

– telefoniczna rozmowa z konsultantem,

– strona internetowa (konto przez internet) – wystarczy wówczas wejść na portal banku i wypełnić formularz, potwierdzając dodatkowo zaznajomienie się z regulaminem oraz tabelą prowizji i opłat,

– aplikacja mobilna – którą wystarczy pobrać na swojego smartfona lub na inne urządzenie przenośne, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami,

– wideoweryfikacja – to stosunkowo nowe rozwiązanie, które funkcjonuje w niektórych bankach w Polsce dopiero od 2 lat, w tym celu korzysta się z komputera, który łączy się z doradcą bankowym, a nowy klient przybliża do kamery swoją twarz wraz z dokumentem tożsamości, co pozwala na przeprowadzenie weryfikacji.

Czas założenia konta osobistego

Dzięki eliminacji szeregu zbędnych formalności założenie konta osobistego jest obecnie niezwykle proste! Wystarczy poświęcić na to zaledwie kilka minut i nie trzeba odwiedzać w tym celu oddziału banku. Jeśli skorzysta się z kuriera, który dostarczy umowę, pozostałe czynności związane z założeniem konta osobistego załatwi się telefonicznie lub online. Darmowe konto bankowe, po wypełnieniu wniosków, jest aktywowane tego samego lub kolejnego dnia, w zależności od tego, o jakiej porze dnia dopełniło się formalności.

Jak założyć konto w banku podczas przebywania za granicą?

Założenie konta osobistego w polskim banku jest możliwe także podczas przebywania aktualnie za granicą. Konieczne jest wówczas spełnienie dwóch warunków. Pierwszym z nich jest posiadanie polskiego dokumentu tożsamości (a więc dowodu osobistego lub paszportu), po drugie – trzeba mieć stały meldunek w Polsce. Jeśli chodzi o kwestie proceduralne – są one podobne do tych przy standardowej formie zakładania konta dowolną metodą. W tym przypadku umowa, która ma być podpisana przez osobę zakładającą konto, jest wysyłana za granicę. Dzięki temu konto osobiste można założyć w każdej chwili, gdy zaistnieje taka potrzeba.

[Notka sponsorowana]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej