WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Japonia planuje zbudować najszybszy komputer świata do 2018 roku

Japonia jest jednym z krajów, które pchają technologiczną ewolucję naszej cywilizacji do przodu. Tym razem, naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni planują być przodownikami w dziedzinie najszybszych komputerów świata. 

Reuters donosi, że Japonia postanowiła przeznaczyć 173 miliony dolarów na maszynę o mocy obliczeniowej oscylującej w okolicy 130 petaflopów, co powinno pozwolić jej na przeskoczenie obecnego lidera w tej dziedzinie – chińskiego Sunway TaihuLight.

Jednym z największych problemów w obecnej Japonii jest starzejące się społeczeństwo i zwalniająca ekonomia, co jest tematem rozmów w wielu miejscach. Nawet w dziedzinie produkcji technologii użytkowej, kraj ten został ostatnio wyprzedzony przez Chiny i Koreę Południową, a czasy, kiedy na czele rankingu najszybszych komputerów spoczywał japoński Fujitsu K Computer już dawno przeminęły.

Japonia zwróciła się więc do wielu firm z zachętami do wzięcia na siebie ciężaru produkcji swojego superkomputera (co nazwano już kryptonimem ABCI – AI Bridging Cloud Infrastructure). Zwycięzca przetargu zostanie wyłoniony 8 grudnia i efekt jego pracy powinien zostać przywołany do życia w roku 2018. Po uruchomieniu maszyny, Japonia będzie wynajmowała czas spędzony na platformie firmom, które obecnie korzystają z usług Google i Microsoftu. Celem jest odzyskanie zaufania na lokalnym rynku i już wkrótce przekonamy się, czy jednym z technologicznych liderów uda się go osiągnąć.

źródło: engadget.com | zdjęcie: extremetech.com