WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jeden lek na trzy choroby tropikalne

Choć często jeden antybiotyk może zabijać wiele różnych rodzajów bakterii, to niezwykła jest sytuacja, kiedy może on zabić trzy różne pasożyty, wywołujące trzy niebezpieczne choroby tropikalne. Na taki lek, dodatkowo znacznie silniejszy od dotychczas stosowanych, trafili naukowcy z USA, Wielkiej Brytanii i Singapuru współpracujący z firmą farmaceutyczną Novartis.

Nowy lek, na razie znany jako GNF6702, został odnaleziony dzięki przetestowaniu 2 milionów związków chemicznych. Zwalcza on takie pasożyty jak Trypansosoma cruzi, Leishmania oraz Trypanosoma brucei, wywołujące, odpowiednio chorobę Chagasa, leiszmaniozę oraz śpiączkę afrykańską. Co roku pasożyty te zakażają 20 milionów osób, co prowadzi ostatecznie do śmierci 50 tysięcy pacjentów.

Obecnie stosowane leki przeciwko tym chorobom są stosunkowo toksyczne i niestety trudne w stosowaniu. Wymagają one podania dożylnego w postaci kroplówki, co jest rozwiązaniem mało praktycznym w biednych krajach Afryki w których choroby te najczęściej występują. Dzięki modyfikacji struktury chemicznej GNF6702 wiąże się około 20 razy silniej z białkami pasożytów, dzięki czemu może być możliwe podawanie leku w mniejszych ilościach, co oznacza rezygnację z uciążliwych kroplówek.

GNF6702 został już przetestowany na myszash i na tym modelu okazał się skuteczny przeciwko pasożytom. Przed wprowadzeniem substancji na rynek czekają nas więc już tylko testy na ludziach.

[źródło: futurism.com; grafika: cdc.gov]