WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Jeden z pierwszych komputerów osobistych, Kenbak-1, wystawiony na sprzedaż

Na aukcję wystawiono właśnie jeden z pierwszych zbudowanych na świecie komputerów osobistych. Jest to Kenbak-1, zaprojektowany przez Kenbak Corporation w 1970 roku. Komputer był sprzedawany w latach 1971-1973 i powstał w zaledwie 50 egzemplarzach. Do dziś prawdopodobnie zachowało się zaledwie dziesięć. Ostatnio jeden z nich został sprzedany za 31 tysięcy dolarów.

kenbak1

Trzeba przyznać że to niezła cena, jak na sprzęt nieznany szerszej publiczności, który w dniu premiery, 44 lata temu, kosztował owych dolarów 750. Kenbak-1 miał być w założeniu urządzeniem edukacyjnym, mającym pomagać uczniom i pasjonatom w nauce programowania. Programowało się to urządzenie w kodzie maszynowym używając znajdujących się na przednim panelu przycisków. Za komunikację z użytkownikiem odpowiadały znajdujące się ponad nimi lampki.

kenbak3

Jako że maszyna pojawiła się jeszcze przed powstaniem pierwszego mikroprocesora, jej płyta główna zawierała aż 132 układy scalone o małej skali integracji, zapewniających razem obliczenia na liczbach 8-bitowych. Pamięć składała się z dwóch rejestrów przesuwających o łącznej pojemności 256 bajtów (2x1024bit). Komputer teoretycznie mógł wykonywać milion operacji na sekundę, jednak w praktyce, z powodu licznych ograniczeń jego architektury, głównie bardzo wolnego dostępu do pamięci, wykonywał ich do tysiąca. Urządzenie zawierało także zintegrowany zasilacz oraz intrygujący układ chłodzenia (wiatraczek widoczny na zdjęciach w lewym, tylnym rogu komputera).

kenbak2

Kenbak-1 to urządzenie starsze niż Apple I czy Altair 8800. Jak twierdzą niektórzy znawcy tematu, jest to drugi mikrokomputer na świecie. Pierwszym był znacznie bardziej zaawansowany technicznie CTC Datapoint 2200. Nie był on jednak sprzedawany jako komputer osobisty (producent bał się niezrozumienia przez rynek i inwestorów), ale jako terminal do obsługi superkomputerów. Jak pokazuje historia komputera Kenbak-1, była to decyzja ze wszech miar słuszna.

[źródło: engadget.com, bonhams.com, wikipedia.org; grafika: bonhams.com]