WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jednokierunkowy tunel dźwiękow

Naukowcy z Nanjing University opracowali tunel, przez który dźwięk może być przenoszony tylko w jedną stronę. Chociaż fale dźwiękowe, oczywiście, dostają się do tunelu z obu końców, to dźwięk może opuszczać konstrukcję jedynie w jednym miejscu.

Niezwykłe właściwości uzyskano używając specjalnie ukształtowanych metamateriałów. Fale dźwiękowe dochodzące z „niewłaściwego” końca tunelu odbijają się od wyżłobień w ścianach i niemal w ogóle nie przedostają się tu na zewnątrz. Dźwięk dochodzący z drugiego końca również ulega wyciszeniu, jednak jest to wyciszenie nieznaczne. Ciśnienie fal akustycznych przechodzących przez tunel z obu stron można zobaczyć na ilustracji poniżej.

1-acousticonew

Tunel jest stosunkowo niewielki – ma około 10 cm szerokości i mniej niż 30 cm długości. Całość została wydrukowana na drukarce 3D przy użyciu zupełnie standardowego tworzywa (ABS). Nie tworzywo jest tu bowiem kluczem do wyciszenia, ale specjalne ukształtowanie tunelu.

Choć zbudowany kanał jest raczej niewielki, to taki rozmiar w zupełności wystarczy do wyciszenia na przykład kanałów wentylacyjnych. W niektórych zastosowaniach może również istotny okazać się fakt, że chociaż kanał niemal nie przepuszcza dźwięku, to elementy odbijające dźwięk wciąż pozostawiają sporo miejsca przez które można patrzeć. Od razu przychodzi mi na myśl możliwość zamknięcia tunelu z jednej strony cienkim i elastycznym (przenoszącym dźwięk) lustrem weneckim.

[źródło i grafika: popularmechanics.com, phys.org]