WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jesteśmy po ostatniej próbie kontaktu z lądownikiem Philae

W sobotę pisaliśmy o tym, że ESA zamierza przeprowadzić jeszcze jedną próbę kontaktu się z będącym częścią misji Rosetta lądownikiem Philae. Europejska Agencja Kosmiczna utraciła połączenie z Philae niedługo po jego lądowaniu i od tego czasu odzyskała go tylko na chwilę.

Philae, w ramach misji Rosetta, miał wylądować na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko i przeprowadzić dokładne badania geologiczne obiektu. Po pięciu latach kosmicznej podróży, w listopadzie 2014 roku, podczas lądowania nie odpaliły ładunki wybuchowe mające uruchomić harpuny przytwierdzające urządzenie do powierzchni i Philae odbił się od komety, przekoziołkował i spadł na nią w innym od planowanego miejscu w pozycji uniemożliwiającej poprawną pracę – w tym całkowite rozwinięcie paneli słonecznych. Po szybkim rozładowaniu się baterii kontakt pomiędzy lądownikiem a sondą ustał.

W czerwcu 2015, wraz ze zbliżaniem się komety do Słońca, odrobina światła wystarczyła na odzyskanie kontaktu, jednak utracono go ponownie i wciąż nie udało się przeprowadzić planowanych badań. Żadna z kolejnych prób nawiązania połączenia z lądownikiem się nie powiodła. W tę niedzielę ESA postanowiła po raz ostatni spróbować przywrócenia sprawności urządzeniu. W tym celu postanowiono wykorzystać koło zamachowe, którego ruch mógł spowodować zmianę położenia lądownika na bardziej korzystne lub chociaż strząśnięcie z paneli słonecznych części osiadłego na nich pyłu.

Sonda Rosetta przesłała w niedzielę odpowiednie instrukcje do lądownika, jednak nie otrzymała żadnej zwrotnej odpowiedzi. Nie wiadomo, czy Philae wykonał polecenie, jednak plan nie zadziałał, możliwe że lądownik nie miał wystarczającej ilości energii by poruszyć kołem zamachowym lub nawet… by odebrać instrukcje. Jak twierdzą specjaliści z ESA, kometa oddala się od Słońca na tyle, że jeszcze w styczniu lądownik nieodwracalnie zamarznie. Dalsze próby jego reanimacji nie są już planowane.

Żegnaj, Philae.

[źródło: motherboard.vice.com]