WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Just Eat pionierem w dziedzinie dostarczania jedzenia dronami

Założony w Danii gigant jedzenia na zamówienie Just Eat jest rzekomo o krok od bycia przygotowanym do dostarczania swoich produktów za pomocą robota. 

W lipcu pojawiły się doniesienia o tym, jakoby Just Eat rozpoczęło współpracę ze Starship Technologies, stworzonym w Estonii startupem zajmującym się właśnie robotami. ST zajmowało się przez ostatni rok testowaniem pracy inteligentnych maszyn na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy. W tym czasie, dosyć prędko udało się odkryć, że sprzedawcy pochodzący z innych przemysłów niż ten gastronomiczny już wkrótce będą wypróbowywać komercyjne dostawy paczek za pomocą dronów na terenie Londynu.

Po pięciu miesiącach skomplikowanych analiz, Just Eat poinformowało, że udało im się dokonać pierwszej dostawy do niczego niespodziewającego się klienta w Greenwich w Londynie, oczekującego swoje tureckie przysmaki. Simone, któremu podwójnie musiały smakować falafel i kotleciki jagnięce, stał się w ten sposób pierwszym z wielu konsumentów w Greenwich, którzy zostaną obsłużeni przez robota. Zastanawiacie się, jak robot broni się przed złodziejami? To proste, aby otworzyć pojemnik, w którym spoczywa nasze jedzenie, należy kliknąć w link wysłany nam wiadomością tekstową.

Nie mogłem w uwierzyć w to, co widzę, gdy otworzyłem drzwi, aby zobaczyć witającego mnie robota – to było jak coś wyjętego prosto z filmu. Naprawdę niesamowitym jest żyć w czasach, kiedy taka technologia staje się powoli elementem naszego życia codziennego. Robot był bardzo wydajny i nawet wysłał mi wiadomość, kiedy dotarł pod moje drzwi. Problemem było to, że nie wiedziałem, czy i gdzie dać mu napiwek.

Podobnie do GrubHub, Just Eat łączy restauracje w sieć i pozwala użytkownikom wybieranie z ich asortymentu za pomocą aplikacji. Od kilku lat firma inwestuje grube pieniądze w R&D (badania i rozwój) – mówi się, że w samej Wielkiej Brytanii na ten cel wydano w tym roku 60 milionów dolarów. Co prawda obsługa za pomocą robotów nie zostanie wprowadzona od razu dla każdego mieszkańca Greenwich, ale z czasem zasięg tej rewelacji będzie się zwiększać.

źródło: venturebeat.com