WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Kalifornia wojuje z inteligentnym samochodem firmy Uber

Władze stanu Kalifornia zadają sobie iście filozoficzne pytanie: „Czy jest różnica pomiędzy autonomicznym a samo-prowadzącym samochodem?”. Rozwiązanie tej zagwozdki ma obecnie znaczenie dla firmy przewozowej Uber.

W zeszłą środę Uber rozpoczął świadczenie darmowych przejazdów w swoich „samo-prowadzących się” Volvo XC90, naszpikowanych lidarami, radarami, kamerami i komputerami pokładowymi. Samochód ten odpowiadał na wezwania z Ubera, zabierał pasażerów, oznaczał cel ich podróży i realizował przejazd do danej lokalizacji. Gdy wszystko przebiegało prawidłowo – właściwy, ludzki kierowca nie musiał w czasie jazdy ruszyć nawet palcem.

Wydaje się więc, że w przypadku Ubera nie powinno być problemu z otrzymaniem kalifornijskiej licencji „prawa jazdy autonomicznego pojazdu”, która trafiła już do 130 samochodów z 20 różnych firm, takich jak Tesla, Google czy Ford. Zastępca dyrektora i główny radca DMV, agencji rządowej zajmującej się pojazdami silnikowymi, stwierdził, że „nielegalnym jest korzystanie ze swoich samo-prowadzących się pojazdów na drogach publicznych przed otrzymaniem pozwolenia ze strony DMV”.

Stanowisko firmy Uber jest jednak odmienne: „O ile nasze samochody przypominają te autonomiczne i są w stanie jeździć samodzielnie, wciąż należy je rozpatrywać jako dalekie od autonomiczności.”, oświadczył Anthony Levandowski, kierownik Grupy Zaawansowanej Technologii Ubera. Dodał także, że „Zasady obowiązują wobec samochodów, które poruszają się bez ludzkiego kierowcy kontrolującego i nadzorującego przebieg jazdy. My ciągle jesteśmy głęboko w lesie, a nasze samochody nie są gotowe do jazdy bez doglądania przez człowieka.”

Uber ma już na pieńku z władzami stanu Kalifornia, bowiem w przeszłości firma podejmowała z rządem dyskusję o konieczności sprawdzania przeszłości kryminalnej swoich kierowców, a także o tym czy powinni być oni rozpatrywani według prawa jako wykonawcy, aby załapać się na pewne przywileje należne pracownikom.

źródło: spectrum.ieee.org | zdjęciecnbc.com