WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kamery inspirowane oczami ustonogów wykryją raka

Oczy ustonogów są inspiracją podczas projektowania nowych kamer, które będą mogły wykrywać raka i wizualizować aktywność mózgu. Badania przeprowadzone na University of Queensland wykazały, że oczy skorupiaków są idealne dostosowane do wykrywania światła spolaryzowanego.

Profesor Justin Marshall mówi:

Komórki nowotworowe odbijają światło spolaryzowane inaczej niż otaczające je zdrowe tkanki. Ludzie tego nie widzą, ale ustonogi już tak. Poza tym badania wykazały, ze wiele zwierząt wykorzystuje światło spolaryzowane do wykrywania i rozróżniania obiektów.

Kamera została opracowana we współpracy z naukowcami z USA oraz Wielkiej Brytanii. Zapewnia ona natychmiastową informację zwrotną na temat raka oraz pozwala na monitorowanie aktywności komórek nerwowych.

Aktualne systemy obrazowania używające spolaryzowanego światła są już stosowane do wykrywania raka, ale technologia inspirowana ustonogami znacząco poprawia jakość badania oraz zmniejsza potrzebę wykonywania biopsji. Profesor dodaje:

Polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne są najczęściej wykorzystywanym przypadkiem tego zjawiska. Pozwalają one zredukować odblaski od wody i mokrych nawierzchni.

Badania mogą doprowadzić do przebudowy kamer w smartfonach, aby każdy mógł na bieżąco monitorować swoje ciało i zwracać uwagę na obecnosć raka.

Źródło: http://www.uq.edu.au/, zdjęcie: Jenny