WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Kamery w rogach nosorożców mają odstraszyć kłusowników

Miłośnicy przyrody z Wielkiej Brytanii stworzyli system wykorzystujący nadajniki GPS, monitory pracy serca i osadzane w rogach kamery by odstraszyć kłusowników od polowań na nosorożce. RAPID – Real-Time Anti Poaching Intelligence Device – to zestaw urządzeń antykłusowniczych wynalezionych przez Protect – brytyjską organizację nonprofit zajmującą się ochroną przyrody. Aparat jest obecnie testowany na dzikich zwierzętach z RPA.

Pomysł urządzenia przeforsował biolog Paul O’Donoghue. System działa w sposób następujący – gdy puls zwierzęcia gwałtownie wzrasta lub spada, informowani są o tym operatorzy z centrum nadzorującego, którzy mogą włączyć kamerę osadzoną w rogu nosorożca by sprawdzić, czy wszystko w porządku. Skórzana obroża w okół szyi zwierzęcia zawiera w sobie nadajnik GPS, który informuje o miejscu jego pobytu – jeśli wykryta zostaje działalność kłusowników, na miejsce wysyłane są odpowiednie służby. Strażnicy przyrody oczekują, że szerokie zastosowanie systemu odstraszy nielegalnych myśliwych od polowań na noszące charakterystyczne obroże zwierzęta.

Kłusownictwo nosorożców na terenie RPA gwałtownie rozwinęło się w ciągu ostatnich kilku lat. Szacuje się, że w zeszłym roku zginęło 1200 zagrożonych zwierząt – to średnio jeden na 8 godzin. Róg nosorożca ceniony jest ze względu na zastosowanie w azjatyckiej medycynie alternatywnej – według której stanowi „lekarstwo” na wiele dolegliwości.

Rhino_with_video_camera_proof_of_concept_trial.0

„Nosorożec i Przyjaciele”

Niektóre rządy obcinają nosorożcom rogi, powołując się na fakt, że pozbawione tego elementu zwierzę jest dla kłusownika bezwartościowe. Wymaga to jednak ciągłego monitorowania zwierząt i nie zawsze osiąga zamierzony efekt. Ostatnio strażnicy przyrody zaczęli stosować drony i implanty z układami scalonymi, by lepiej nadzorować populacje zagrożonych zwierząt.

Według dyrektora firmy Protect, Steve’a Pipera, RAPID to „brakujace ogniwo”, ponieważ pozwala władzom parku natychmiast zlokalizować zagrożonego nosorożca i bezzwłocznie wysłać na miejsce odpowiednie służby. Osadzenie kamery w rogu zwierzęcia nie wiąże się z zagrożeniem dla jego zdrowia, a poszczególne elementy systemu komunikują się bezprzewodowo – co oznacza brak kabli, mogących być przyczyną niewygody. Bateria jest na tyle trwała, że wymaga wymiany jedynie kilka razy w ciągu całego życia zwierzęcia.

Protect ma zamiar dostarczyć kolejne prototypy w ciągu najbliższych miesięcy, chcą oni by urządzenia operowały na szerszą skalę do końca 2016 roku. W międzyczasie organizacja będzie badać alternatywne metody zasilania monitora pracy serca – rozważa się energię słoneczną i kinetyczną. Protect uważa również, że RAPID może zostać zaadoptowany na potrzeby innych zwierząt – słoni, lwów, czy wielorybów. Już pracuje się nad wersją dla tygrysów.

A jak to wygląda z perspektywy nosorożca? Sami zobaczcie:

[źródło: theverge.com grafika theverge.com i wikipedia.org]