WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Kamizelka tłumacząca dźwięki na wibracje

Kiedy myślimy o pomocy dla osób niedosłyszących to pierwsze na myśl przychodzą implanty ślimakowe. Jednakże są one drogie i wymagają inwazyjnego zabiegu. Neurolog, dr David Eagleman wpadł na inny pomysł- odzież, która przekłada dźwięk na odczucia dotykowe.

Projekt nosi nazwę Vibrotactile Extra-Sensory Transducer. Naukowiec twierdzi, że po odpowiednim treningu mózgu można odczytać przydatne dane z wibracji. Osoba niedosłysząca może „słyszeć” przez skórę. Brzmi to szalenie, ale nie różni się zbytnio od tego jak działa słuch naturalnie. Interpretuje on sygnały elektryczne i prezentuje je Twojej podświadomości. Implanty ślimakowe działają właśnie w ten sposób, ale doktor chciał stworzyć urządzenie, które nie wymaga inwazyjnego zabiegu. Jeśli ciało może interpretować jako dźwięk sygnały elektryczne w uchu, dlaczego nie mógłby tego robić z sygnałami pochodzącymi z powierzchni skóry? 

Kamizelka ma za zadanie przywrócić słuch osobom z wadami tego narządu, ale też może zwiększyć percepcję zdrowym ludzi. Co jeśli można dowiadywać się o pogodzie, danych giełdowych prosto przez skórę? Doktor wierzy, że jest to możliwe i właśnie zbiera pieniądze na projekt w serwisie Kickstarter.

Źródło: http://www.engadget.com/