WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kanadyjczycy stworzą model 3D wszechświata

Kanadyjczycy z University of British Columbia opracowali nową metodę pomiarową, która pozwolić ma na dokładniejsze pomiary odległości galaktyk oraz, docelowo, stworzenie dokładnego, trójwymiarowego modelu wszechświata.

Dotychczas odległości dalekich ciał niebieskich, najczęściej galaktyk, od Ziemi określano na podstawie przesunięcia ich światła ku czerwieni. Jako że przestrzeń we wszechświecie rozszerza się równomiernie w całej jego objętości, dokładną odległość pomiędzy Ziemią a obserwowanym obiektem możemy określić na podstawie prędkości z jaką ten się od nas oddala, a najprostszym sposobem na poznanie tej prędkości jest zmierzenie na ile jego światło przesunięte jest w stronę dłuższych fal (zgodnie z efektem Dopplera).

Jednak uczeni z Kanady uważają, że odnaleźli lepszą metodę. Opiera się ona na obserwacji tak zwanych szybkich błysków radiowych (FRB – Fast Radio Burst). Są to, jak sama nazwa wskazuje, krótkie (zwykle ok. 5 milisekund) lecz silne impulsy radiowe. Co ciekawe, na razie nie wiemy co jest ich źródłem. Wiemy natomiast, że pochodzą spoza naszej galaktyki.

Sygnały te mknąc ku Ziemi ulegają rozproszeniu przez interakcje z gwiazdami, obłokami gazu i pyłu, czy nawet ciemną materią. Mierząc różnicę pomiędzy czasem w jakim docierają do nas fale radiowe o różnej długości Kanadyjczycy zamierzają określić odległość z jakiej sygnał do nas dociera.

FRB nie są obserwowane zbyt często. Na pierwszy z nich natknięto się dopiero w 2007 roku analizując dane archiwalne. Dotychczas łącznie zauważono tylko 10 takich sygnałów. Kanadyjczycy uważają jednak, że to dlatego, że wcale nie nasłuchiwaliśmy zbyt intensywnie a już tym bardziej nie przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Według nich doskonale do tego celu nadawać się ma właśnie budowany radioteleskop CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment). Ma on, jak uważają uczeni, pozwolić na wykrywanie nawet setek tego typu błysków dziennie. Łącząc dużą liczbę obserwacji ze znaną nam, choćby z systemu GPS, metodą triangulacji, Kanadyjczycy zamierzają opracować dokładną mapę 3D Wszechświata.

[źródło i grafika: phys.org]