[Artykuł sponsorowany]

Dla jednych błogosławieństwo. Dla innych przekleństwo. Choć korzystanie z karty kredytowej może być ogromnym udogodnieniem, nierozsądne użytkowanie „plastikowego pieniądza”, może stać się pierwszym krokiem do spirali długów. W artykule sprawdzimy, o czym warto pamiętać, robiąc zakupy przy pomocy tego typu karty. Podpowiemy także, w jaki sposób jej używać, aby nie wpaść w finansowe tarapaty.

Karta kredytowa, jak wskazuje jej nazwa, jest rodzajem kredytu udzielanego przez bank. Robiąc zakupy przy pomocy karty, nie wydajesz swoich środków finansowych, ale korzystasz z pieniędzy banku. W przeciwieństwie do karty debetowej, nie jest połączona z Twoim rachunkiem osobistym. Jest ona niezależnym produktem bankowym, z określonym w umowie limitem, z którego możesz korzystać.

Okres bezodsetkowy, czyli jak mądrze korzystać z karty kredytowej

Nie wszyscy wiedzą, że użytkowanie karty kredytowej wcale nie musi być drogie. Jej główną zaletą jest tzw. okres bezodsetkowy (grace period), czyli okres, w którym za wykorzystane pieniądze banku nie zapłacisz ani złotówki. Zazwyczaj trwa on od 50 do 60 dni. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Okres bezodsetkowy dzieli się na dwa cykle: okres rozliczeniowy oraz czas na spłatę zadłużenia.

Okres rozliczeniowy trwa 30 dni i kończy się podsumowaniem wszystkich dokonanych przy pomocy karty transakcji. Na wyciągu otrzymanym od banku znajdziesz informacje na temat płatności wykonanych w danym okresie, wysokości salda zadłużenia, terminie spłaty i minimalnej kwocie do zapłaty.

Czas na spłatę zadłużenia to okres pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem spłaty zadłużenia. Jeśli okres bezodsetkowy na Twojej karcie kredytowej wynosi 56 dni oznacza to, że po zakończeniu okresu rozliczeniowego będziesz miał jeszcze 26 dni na uregulowanie długu. Co ważne, aby uniknąć odsetek należy spłacić całe zadłużenie na karcie.

Co, jeśli spłacisz jedynie część zadłużenia na karcie?

Jeśli spłacisz jedynie część zadłużenia, od pozostałej kwoty bank może naliczyć stosunkowo wysokie odsetki. Warto wiedzieć, że kredyt na karcie kredytowej jest jednym z najwyżej oprocentowanych. Jeśli chcesz, by korzystanie z karty nie zrujnowało Twojego budżetu, zadbaj o terminową spłatę całego zadłużenia.

Jak ułatwić sobie terminową spłatę karty kredytowej?

Jeśli chcesz ułatwić sobie terminową spłatę karty, wykorzystaj prosty trik. Dopiero planujesz podpisanie umowy z bankiem? Wybierz ten, który pozwoli Ci samodzielnie wybrać dzień generowania wyciągu. Gdy korzystasz już z karty, sprawdź, czy Twój bank pozwala na zmianę daty cyklu rozliczeniowego. Wbrew pozorom ten drobny szczegół może mieć ogromne znaczenie. Zwłaszcza, kiedy Twój budżet jest bardzo napięty. Ustalając wcześniej dzień generowania wyciągu, będziesz mógł precyzyjnie obliczyć, którego dnia skończy się okres bezodsetkowy. Dzięki temu „ustawisz” termin spłaty w taki sposób, aby wypadał kilka dni po terminie wypłaty wynagrodzenia. A to pozwoli terminowo spłacić zadłużenie.

Karta kredytowa a wypłaty z bankomatów

Choć przy pomocy karty kredytowej możesz wypłacać pieniądze z bankomatów, takie operacje są zazwyczaj bardzo drogie. Prowizja od pojedynczej wypłaty wynosi z reguły 3-4% wypłacanej kwoty. Co ważne, w przypadku wypłaty z bankomatów nie obowiązuje okres bezodsetkowy. Oznacza to, że bez względu na to kiedy spłacisz swoje zadłużenia, bank naliczy odsetki od wypłaconej kwoty. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych kosztów, trzymaj kartę kredytową z dala od bankomatów.

Karta kredytowa – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Szczególną rozwagę w korzystaniu z karty kredytowej powinny zachować osoby, które wydają pieniądze „lekką ręką”, uwielbiają spontaniczne zakupy i nie zawsze potrafią kontrolować swoich finansów. Takie użytkowanie karty może przynieść więcej szkody niż pożytku i zakończyć się ogromnym zadłużeniem.

Jeśli jednak wydajesz pieniądze w sposób świadomy i posiadasz choćby minimalną wiedzę na temat mechanizmów działania narzędzi bankowych, korzystanie z karty istotnie podniesie komfort i wygodę Twoich zakupów.

[Artykuł sponsorowany]