WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test karty sieciowej Asus USB AC68

Pomimo ogromnego postępu technicznego karty sieciowe wciąż nie są standardem w płytach głównych komputerów stacjonarnych. Na rynku jest wiele kart sieciowych: wewnętrznych – wpinanych w slot PCI-E oraz zewnętrznych – podpinanych przez USB. Pomimo, że ceny tych urządzeń są różne to ich osiągi, są zazwyczaj zbliżone.

Asus jednak deklaruje, że AC68 potrafi być nawet o 300% szybszy od konkurencji. Czy to w ogóle możliwe? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

Opakowanie

Na każdej ze stron tekturki producent chwali się możliwościami swojego urządzenia np. o zastosowaniu interfejsu USB 3.0, obsługi dwóch pasm Wi-Fi 2.4 oraz 5 GHz. Po otwarciu zewnętrznego opakowania docieramy do zwykłego kartonu, który zaraz po otwarciu serwuje nam danie główne. Średnich rozmiarów USB stick, który jest naszą kartą sieciową. Pod spodem znajdziemy podstawkę z kablem USB 3.0, kartę gwarancyjną, instrukcje oraz płytkę ze sterownikami.

Wygląd

Czarne urządzenie z czerwonymi akcentami na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Jednakże przed użyciem, należy rozłożyć dwa „skrzydełka”, które są antenami (konstrukcji 3 x 4 MIMO) wykorzystującymi technologię formowania wiązki AiRadar, które ma wzmocnić zasięg urządzenia. Pod nimi znajdują się otwory wentylacyjne. Tych nie zabrakło również na pleckach urządzenia. Znajdziemy tam również informacje o nazwie modelu i znaki handlowe. Po zdjęciu osłony na złącze USB, urządzenia możemy wpiąć do komputera, lub skorzystać z dedykowanej podstawki, która nawiązuje stylistyką do reszty urządzenia. W całej krasie sprzęt wygląda dziwacznie i z pewnością nie będzie ulubioną częścią wystroju biurka. Choć o gustach się nie dyskutuje.

 Konfiguracja

Łączenie, konfiguracja? A co to takiego? Urządzenie działa w systemie plug & play, czyli do działania nie potrzebujemy żadnych dodatkowych sterowników, jednakże zainstalowanie ich jest konieczne do działania niektórych z funkcji kart sieciowych. Jak w każdym akcesorium komputerowym sterowniki są bardzo ważne.

Kilka słów o praktyce

Wi-Fi to zbawienie, które pozwala nam na wyzwolenie się od wszechobecnych kabli. Karta sieciowa tego pokroju nieznacznie tylko ustępuje staromodnym rozwiązaniom. Dzięki standardowi AC1900, urządzenie oferuje przepustowość na poziomie 1300 mb/s w przypadku czestotliwości 5 GHz oraz do 600 mb/s na standarowym połączeniu 2.4 GHz. Niestety nie mam jak tego sprawdzić, ponieważ mój dostawca internetowy, nie jest w stanie zapewnić mi takich prędkości (wątpię, że jakikolwiek może zapewnić), więc w sumie, po co to komu? Cóż przepustowość to nie wszystko. Dzięki możliwościom tej karty sieciowej mamy uniknąć lagów i niespodziewanych rozłączeń z siecią. Czy to robi jednak tak dużą różnicę? Pomówimy o tym w podsumowaniu.

Podsumowanie

Asus USB AC68 jest produktem kompletnym, który dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym, staje się urządzeniem wysokiej jakości. Jednakże czy zakup tej klasy karty sieciowej jest rozsądny? Żeby czerpać z niego korzyści, należałoby najpierw zainwestować w równie wydajny router oraz szybki internet. Już te zakupy potrafią znacząco odchudzić nasz portfel, a dokładając do nich samą kartę sieciową, wszystko staje się coraz mniej opłacalne. Różnica pomiędzy takimi urządzeniami, a produktami nie najgorszymi ale chociażby ze średniej półki nie jest na tyle duża, by usprawiedliwić różnicę cen. Również pułap 100 zł pozwala nam na bezproblemowy zakup karty sieciowej obsługującej dwa pasma sieci Wi-Fi, więc kwestie dual banda, również mamy omówioną. Tak więc w dwóch słowach: NIE WARTO.