WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

KELT-4Ab – planeta ogrzewana przez trzy słońca

Planeta KELT-4Ab krąży w układzie, w którym znajduje się nie jedna, ani nie dwie, ale aż trzy gwiazdy. To wielka rzadkość żeby w tego typu układzie udało się powstać i przetrwać planecie. Co ciekawe, jeszcze do niedawna myślano, że układ w którym krąży planeta, jest układem podwójnym.

Po czterdziestu latach od odkrycia układu KELT-4 okazało się, że to, co brano za mniejszą gwiazdę w parze, jest tak naprawdę układem podwójnym. Mamy więc w układzie gwiazdę KELT-4A oraz okrążające ją: planetę KELT-4Ab i układ podwójny składający się z gwiazd KELT-4B oraz KELT-4C.

KELT-4Ab jest planetą gazową wielkości Jowisza, która okrąża jednak swoją gwiazdę po znacznie ciaśniejszej orbicie. Jej obieg dookoła gwiazdy trwa zaledwie trzy dni. Tak bliska gwiazda wydaje się na niebie planety 40-krotnie większa od Słońca widzianego z Ziemi. Pozostałe gwiazdy, KELT-4B oraz KELT-4C, krążą wokół KELT-4A i jej planety po znacznie większej orbicie. Okres obiegu tej pary wokół KELT-4A wynosi aż 4 tysiące lat (sama zaś para obraca się wokół swojego środka masy raz na trzy dekady). Tak odległe gwiazdy widziane z KELT-4Ab byłyby wielkości naszego Księżyca.

Niezwykły układ został zaobserwowany przez Kilodegree Extremely Little Telescope, czyli tak naprawdę parę teleskopów, z których jeden znajduje się w USA, a drugi w Republice Południowej Afryki. KELT-4Ab jest czwartą egzoplanetą odkrytą przez urządzenie i zarazem czwartą odkrytą w ogóle planetą w układzie potrójnym. Dalsze obserwacje tego „gorącego Jowisza” mają pozwolić na dokładniejsze zbadanie ewolucji tego typu planet.

Chociaż dotychczas nie odkryliśmy zbyt wielu planet w układach potrójnych, autorzy badania sugerują, że tak naprawdę może ich być mnóstwo, tylko, tak jak wcześniej w przypadku KELT-4, bierzemy je za układy podwójne. Jeśli bowiem para gwiazd w układzie podwójnym krąży blisko siebie, mogą zostać od siebie odróżnione tylko ze stosunkowo niewielkiej odległości – układ KELT-4 jest oddalony od Ziemi o zaledwie 680 lat świetlnych, co w skali kosmosu jest bardzo bliskim sąsiedztwem.

[źródło: sciencealert.com, space.com; grafika: sciencealert.com]