WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test Kingston KC400 512 GB

Korporacyjny nośnik SSD? Sprawdzamy jak Kingston KC400 sprawdza się w akcji i czy warto wydać na niego sporą ilość pieniędzy!

Dyski Kingston z serii KC400 udostępniają kompleksową ochronę ścieżki danych i technologię SmartECC zabezpieczającą informacje oraz funkcję SmartRefresh zapobiegającą powstawaniu błędów odczytu danych. W przypadku błędu, informacje zostają odtworzone, a dysk jest w stanie odzyskać sprawność po nieoczekiwanej przerwie w zasilaniu, dzięki zabezpieczeniu sterowanym przez oprogramowanie sprzętowe. Rozwój technologii kontrolerów i pamięci NAND zastosowanych w tym dysku zapewnia jeszcze lepszą niezawodność plików.

W coraz większej liczbie korporacyjnych centrów danych, w których wymagana jest wysoka przepustowość przesyłania oraz małe opóźnienia wykonywania transakcji, bazujących dotychczas na tradycyjnych dyskach twardych (HDD), występują wąskie gardła wydajności. W związku z tym ich operatorzy rozważają użycie dysków półprzewodnikowych (SSD) jako pamięci masowej w celu zwiększenia wydajności, efektywności i niezawodności swoich baz oraz zmniejszenia ogólnych kosztów utrzymania (OpEx). Na początku rozważań na temat różnic między klasami dysków SSD, należy rozróżnić dwa kluczowe komponenty dysku SSD, czyli kontroler pamięci masowej flash (zwany w uproszczeniu „kontrolerem dysku SSD”) oraz nieulotną pamięć flash NAND służącą do przechowywania danych.

Dyski SSD klasy korporacyjnej różnią się także od klienckich dysków SSD, jeśli chodzi o ich cykl pracy. SSD klasy korporacyjnej muszą być w stanie obsługiwać bardzo duże obciążenie operacjami odczytu i zapisu w scenariuszach typowych dla serwerów w centrach danych, a więc obsługi żądań dostępu do plików przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, gdy klienckie dyski SSD zazwyczaj są w pełni wykorzystywane tylko przez około 8 godzin w ciągu dnia. Cykl pracy przewidziany dla SSD klasy korporacyjnej to 24 x 7, natomiast dla dysków klienckich przewiduje się cykl pracy 20/80, czyli aktywność przez 20% czasu użytkowania komputera i 80% czasu w stanie bezczynności lub trybie uśpienia.

Nośniki SSD mogą oferować niesamowicie wysoką wydajność zapisu i odczytu, zarówno sekwencyjnego, jak i losowego, dzięki wykorzystaniu wielokanałowej architektury i równoległego dostępu kontrolera dysku SSD do układów pamięci flash NAND. W typowych scenariuszach działania centrum danych, które obejmują przetwarzanie milionów bajtów losowo wybieranych informacji, w tym: pracę grupową nad technicznymi rysunkami CAD, analizowanie wielkich bloków danych (np. Big Data) lub uzyskiwanie dostępu do klientów na całym świecie w celu obsługi transakcji bankowych (np. OLTP), urządzenia pamięci masowej muszą być dostępne z jak najmniejszym opóźnieniem i obsługiwać przy tym dużą liczbę użytkowników wymagających jednoczesnego dostępu do tych samych plików, bez wydłużenia czasów odpowiedzi. Doświadczenia userów są uzależnione od niskich opóźnień, pozwalających podwyższyć produktywność.

Obecnie dyski SSD i pamięci flash NAND są używane w trzech głównych grupach produktów:

  • urządzeniach konsumenckich, czyli tabletach, aparatach fotograficznych, telefonach komórkowych;
  • urządzeniach klienckich, czyli netbookach notebookach, ultrabookach, AIO, osobistych komputerach stacjonarnych) i rozwiązaniach osadzonych/przemysłowych (kioskach z grami, systemach specjalizowanych, cyfrowych systemach informacyjnych;
  • urządzeniach korporacyjnych, czyli środowiskach HPC, serwerach w centrach danych.

Wybór urządzenia pamięci masowej SSD odpowiedniego dla korporacyjnego centrum danych może być długim i skomplikowanym procesem, obejmującym poznanie specyfikacji oraz dokonanie kwalifikacji produktów odmiennych typów pochodzących od różnych producentów. Jest to spowodowane tym, że nie wszystkie dyski SSD i pamięci flash NAND są sobie równe.

Dane techniczne

Producent przy budowie omawianego dysku wykorzystał kości MLC od Toshiby, wyprodukowane w 15 nanometrowym procesie produkcji. Mózgiem nośnika danych jest sprawdzony i używany również przez innych producentów 4-rdzeniowy, 8-kanałowy kontroler Phison PS3110-S10. Został on wyposażony w kilka użytecznych mechanizmów takich jak: S.M.A.R.T, ECC czy NCQ. Producent w przypadku modelu KC400 512 GB deklaruje poziom odczytu na poziomie 550 MB/s oraz 530 MB/s przy zapisie danych. Wskaźnik bezawaryjnej pracy ustalono na milion godzin, a TBW na 800 TB. Gwarancję przewidziano na okres 5 lat. Cena urządzenia jest bardzo niestabilna i waha się w granicach od 800 do aż 915 złotych (na podstawie cen z Ceneo.pl z dnia 26.05.2017), także raczej nie jest to produkt skierowany dla typowego Kowalskiego.

Zdjęcia produktu

Oprogramowanie

Kingston SSD Toolbox jest aplikacją umożliwiającą użytkownikom monitorowanie różnych parametrów pracy dysku SSD, wyposażonego w kontroler SandForce lub inny (np. Phison). Aplikacja udostępnia następujące funkcje:

  • bezpieczne usuwanie danych,
  • uaktualnienia oprogramowania sprzętowego dysku,
  • monitorowanie kondycji, stanu i wykorzystania dysku,
  • bezpieczne usuwanie danych (wyłącznie w systemie Windows 7),
  • wyświetlanie danych identyfikacyjnych dysku, włącznie z nazwą modelu, numerem seryjnym, wersją oprogramowania sprzętowego i innymi ważnymi danymi,
  • samodzielne monitorowanie, analizy i raportowanie (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology – SMART) z możliwością eksportowania szczegółowych raportów w formacie CSV.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2