WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test klawiatury Asus Strix Tactic Pro

Przebicie się na rynku akcesoriów dedykowanych graczom to twardy orzech do zgryzienia. Od długiego czasu królują tutaj takie tuzy, jak Roccat, Razer czy (na nowo) Logitech, a konkurencja w postaci Tesoro czy Steel Series nieustannie depcze im po piętach. W sferze, w której gracze mają szeroki wybór produktów, zarówno pod względem ceny, jak i możliwości, trudno jest wyjść z naprawdę atrakcyjną ofertą. Tej sztuki próbuje ostatnio Asus ze swoją linią produktów Strix – zaprojektowaną specjalnie dla najbardziej wysmakowanych miłośników grania. Tym razem zajmiemy się jednym z przedstawicieli tej rodziny – klawiaturą Strix Tactic Pro.

5Wykonanie i design

Już pierwszy rzut oka na klawiaturę po wyjęciu z opakowania mówi nam, że mamy do czynienia z produktem stawiającym na ciekawy, nietuzinkowy design. Podobnie jak inne akcesoria z rodziny Strix, kształtem nawiązuje do sowy, z ostrymi „zadziorami” na górze (uszy) i wystającym poza korpus urządzenia elementem na dole (dziób). Całości dopełnia drapieżne, podświetlane logo Strix. Przyznać trzeba, że całość robi niesamowite wrażenie, choć bardziej purystycznie nastawionym użytkownikom tak ekstrawagancki design może nie przypaść do gustu.

Podobnie jak w innych topowych klawiaturach, w Strix Tactic Pro mamy możliwość podświetlenia klawiszy. Regulować możemy jego moc, jednak niestety nie kolor, który ustawiony został na sztywno na żółto-pomarańczowy, całkiem przyjemnie komponujący się z pozostałymi produktami spod bandery Strix. Zastrzeżenia mam natomiast do umiejscowienia i jasności diod – nawet przy ustawieniach maksymalnych, niektóre przyciski oświetlone są jedynie częściowo, co nie przeszkadza wprawdzie w użytkowaniu, jednak ujmuje nieco dobrego wrażenia. Pozostając jeszcze na chwilę przy klawiszach, warto wspomnieć, że producent jako bonus daje cztery pomarańczowe przyciski, które możemy użyć zamiast dowolnych klawiszy na klawiaturze, oznaczając w ten sposób te najczęściej używane. Nie byłem nigdy fanem tego typu rozwiązań, jednak przymusu podmiany nie ma, a zawsze jest to jakiś dodatkowy bajer, więc czemu nie?

Przejdźmy jednak do materiałów, z jakich została wykonana klawiatura. Na te nie mogę narzekać – jest to solidny, choć jak na mój gust odrobinę zbyt cienki, matowy plastik. Strix Tactic Pro nie jest tak masywna, jak produkty konkurencji, jednak dzięki dobremu spasowaniu ani przez chwilę nie miałem wrażenia obcowania z urządzeniem budżetowym. Ucieszyło mnie również zastosowanie materiałów matowych, przez co klawiatura nie łapie tak bardzo zabrudzeń, a o te przecież nietrudno. Na pochwałę zasługuje też przewód, łączący sprzęt z PC. Materiałowy oplot chroni kabel, z kolei duża elastyczność zapewnia, że nie będzie on haczył o kant biurka. Przede wszystkim jednak, w przeciwieństwie do wielu innych klawiatur tego typu, jest on długi (1,8 m). Nie rozumiem, czemu inni producenci tak bardzo skąpią tych kilkudziesięciu dodatkowych centymetrów, jednak Strix Tactic Pro jest jedną z niewielu klawiatur gamingowych, przy której nie musiałem używać przedłużki USB.

 

6

Tactic Pro w akcji

Pierwszy kontakt z omawiana klawiatura był dla mnie średnio udany. Ze względu na dodatkowe przyciski po lewej stronie (o czym dalej) trudno było mi się przyzwyczaić do układu klawiatury i często popełniałem błędy. Na szczęście po kilkunastu minutach problem przestał istnieć. Samo pisanie/granie na Strix Tactic Pro to duża przyjemność. Do testów otrzymałem wersję z przełącznikami typu MX Brown, czyli chodzącymi dość lekko, nie wymagające dużego nacisku. Preferuję wprawdzie wersję czarną (największy wymagany nacisk), jednak i tutaj nie odczułem żadnych problemów. Dzięki zastosowaniu matowego wykończenia, palce nie ześlizgują się z przycisków, jak to nieraz bywa przy „błyszczących” wersjach. Od momentu obcowania z inną klawiaturą mechaniczną, której nazwy nie ma sensu tu przytaczać, zwracam baczną uwagę na odgłos wydawany przez klawisze. Również w tym obszarze Tactic Pro nie zawodzi. Nawet przy szybkim, mocnym i energicznym wciskaniu klawiszy, nie usłyszymy nieprzyjemnego brzękania czy skrzypienia.

Klawiatura wyposażona została w ogrom przycisków odpowiedzialnych za makra. Mamy więc możliwość przypisania makro klawiszom F1-F8, do tego trzy guziki na dole klawiatury, dostępne idealnie pod kciukiem. Jednak tym, co cieszy najbardziej, jest dziesięć przycisków usytuowanych po lewej stronie od „normalnych” klawiszy. Fakt, znacznie poszerza to klawiaturę, czyniąc ją mało wygodną do używania na mniejszych biurkach, jednak stanowi nieocenioną pomoc w bardziej skomplikowanych grach, wymagających wykonywania powtarzalnych, wieloklinowych czynności (jak choćby strategie czy produkcje MMO). Makra zaprogramować możemy na dwa sposoby: poprzez zainstalowaną na komputerze, dedykowaną aplikację, lub bezpośrednio z klawiatury, używając do tego opcji nagrywania w locie. Obie metody są szybkie i wygodne, nie odnotowałem też żadnych problemów z późniejszym użyciem tak powstałych sekwencji. Dostrzegam tylko jeden, drobny problem – boczne klawisze dla makr usytuowane są nieco zbyt blisko pozostałych, co oznacza, że czasami zamiast wcisnąć Shift czy CapsLock, klikałem przycisk obok.

Całość uzupełniają (w prawym górnym rogu klawiatury) dodatkowe przyciski odpowiedzialne za kontrole multimediów. Możemy więc zmieniać utwory, pauzować czy stopować filmy. Co jednak ciekawe, dodano analogową rolkę zmiany głośności, działającą zarówno na pulpicie (zmieniając główną głośność systemu), jak i w aplikacjach multimedialnych. Muszę przyznać, że bardzo przydatna i wygodna rzecz, do tego wykonana równie starannie, co całe urządzenie.

Na koniec dodam, że zadowolony jestem również ze stabilności, z jaką klawiatura leży na biurku. Guma trzyma mocno, nawet przy dynamicznym użytkowaniu klawiatury.

7

Podsumowanie

Asus Strix Tactic Pro to bardzo solidny kawał sprzętu. Nie można mieć zastrzeżeń ani do design, ani wykonania, ani też wygody użytkowania. Dzięki dużej liczbie przycisków odpowiedzialnych za makra wydaje się świetnym wyborem dla zapalonych graczy, a maniaków strategii, MMO czy MOBA w szczególności. Wprawdzie kilka rzeczy można by poprawić, jak zbyt słabe i nierównomierne podświetlenie klawiszy czy za mały prześwit między przyciskami odpowiedzialnymi za makra a resztą klawiatury, jednak na dłuższą metę są to drobnostki, od których albo się zapomina, albo przyzwyczaja. W chwili pisania tego tekstu Tactic Pro dostępny jest w sprzedaży po cenie wahającej się między 550 a 600 zł. Jest to kwota niebagatelna, jednak jakością produkt Asusa może śmiało konkurować z topowymi modelami innych, uznanych producentów.