Nie wiem, czy mieliście okazję czytać artykuł o klawiaturach mechanicznych, który jakiś czas temu opublikowałem na łamach naszego portalu. Wspomniałem tam, że jedną z największych wad klawiatur mechanicznych jest generowany przez nie hałas. Stąd też wielu pracowników biurowych nie może pozwolić sobie na komfort korzystania z takich urządzeń w swoim środowisku. Cherry wychodzi na przeciw oczekiwaniom swoich klientów i stworzyło stosunkowo cichą klawiaturę – oto MX Silent Board.

Zaraz, zaraz – ktoś pewnie się spyta: „Ale przecież na rynku istnieją już przełączniki MX Silent, które są cichsze w stosunku do takich MX Blue czy MX Red”. Tak, to się zgadza i jest to w sumie prawda, choć istnieje w tym wszystkim jeden malutki haczyk. Otóż przełączniki MX Silent były do tej pory dostępne jedynie w specjalnej edycji klawiatury Corsair Strafe RGB, której cena wynosi ponad 700 złotych. Firma Cherry wypuszcza teraz technologię szerzej w świat i jednym z pierwszych przykładów na to jest ich pierwsza autorska klawiatura MX Silent Board.

Powiedzmy zatem nieco o tym, co czyni przełączniki MX Silent tak cichymi. Jednym z głównych powodów redukcji hałasu jest implementacja gumowych podkładek, znajdujących się tuż pod przyciskiem. Znacznie wycisza to bardzo głośny dźwięk, charakterystyczny dla dużej części konstrukcji klawiatur mechanicznych, czyli ten uderzenia klawisza o twardą podstawę. Poza tym same przełączniki mają też nieco inaczej zbudowany trzon, dzięki temu zyskują one nieco zwiększeniu „cichości pracy”.

Sama klawiatura MX Silent Board nie wykazuje się zanadto czymkolwiek specjalnym. Ma minimalistyczny design, 14-klawiszowy n-key rollover, ale zabraknie jej czegoś takiego jak implementacja dodatkowych klawiszy do macro, chociażby. A co z ceną? Ta wynosić ma 150 dolarów amerykańskich, czyli jakby nie patrzeć około 600 złotych. Całkiem sporo, dlatego trzeba liczyć na to, aż inni producenci dostaną MX Silent do swoich rąk i zaimplementują je w tworzonych przez siebie urządzeniach. Czy naprawdę tak wysoki jest koszt uzyskania ciszy przy zabawie z klawiaturami mechanicznymi?

Poniżej znajdziecie też małe porównanie generowanego hałasu przez przełączniki Cherry MX Red oraz MX Silent.

źródło i zdjęcie: digitaltrends.com

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej