WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Kod odpowiedzi HTTP zarezerwowany do sytuacji, gdy blokuje nas cenzura

Kody odpowiedzi HTTP są wysyłane przez stronę internetową, po to by przekazać użytkownikowi podstawowe informacje na temat tego, w jaki sposób zostało zrealizowane (albo i nie) zapytanie klienta. Chodzi choćby o znany i (średnio) lubiany błąd 404, który informuje o tym, że choć domena istnieje, brakuje na niej zawartości wymaganej przez przeglądarkę. Obecnie powstał nowy kod, który ma być wykorzystywany w nieco bardziej niepokojącej sytuacji.

Nowy kod odpowiedzi 451 (jacyś fani Raya Bradbury’ego na sali?) został opublikowany z opisem „kod odpowiedzi HTTP służący do informowania o przeszkodach prawnych”. Powstał jako standard proponowany, który wykorzystywany byłby w szeregu przypadków napotkania narzuconych barier – od strony znajdującej się za firewallem, do witryny zablokowanej ze względu na problemy z prawami autorskimi.

Oznacza to, że wkrótce zwracany może być specjalny kod, zarezerwowany specjalnie dla sytuacji, w których nie można osiągnąć danej strony ze względu na jej zawartość, a nie na problemy techniczne. Istnieje również możliwość, że providerzy będą celowo zamieniać zwrotne 451 na 404, by stworzyć wrażenie, że dana strona wcale nie istnieje.

Nowe kody przyniosłyby sieci większą przejrzystość – byłoby jasne, czy danej treści nie możemy zobaczyć z przyczyn technicznych, czy dlatego, że została uznana za nielegalną. Jest to bez wątpienia wiedza, na którą każdy użytkownik zasługuje.  Oczywiście, wpierw taka informacja zwrotna musiałaby zostać przekazana nietknięta do klienta…

[źródło i grafika: eteknix.com]