WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Koktajl leków może przedłużyć życie

Nowa badania pokazują, że koktajl specjalnych leków może przyczynić się do znacznego przedłużenia życia. Pokazuje to, że farmakologiczne wydłużanie życia może być realistyczną propozycją.

Naukowcy sprawdzili swój pomysł na robaku o nazwie Caenorhabditis elegans (C. elegans). Jest on często wykorzystywany w takich badaniach ze względu na prostotę budowy, która pozwala na szybkie zbadanie skutków leków. W eksperymencie wzięło udział pięć leków, w tym antybiotyk zwany ryfampicyną, środek immunosupresyjny rapamyca czy metrofina, lek wykorzystywany w leczeniu cukrzycy typu 2. Okazało się, że koktajl z rapamycyny, ryfampicyny i alantoiny daje najlepsze efekty przy przedłużaniu życia. Robaki miały średnią długość życia prawie dwukrotnie większa niż normalnie, co jest rekordem w przypadku tych zwierząt.

Badania nie wykryły też żadnych szkodliwych skutków tej metody. Zostały one także powtórzone na muszkach owocówkach, gdzie także zaobserwowano efekt wydłużenia życia. Teraz naukowcy chcą potwierdzić te wyniki w badaniach na ludziach.

Czytaj też: Wiemy jak zmarły mamuty odnalezione w Teksasie

Źródło: https://newatlas.com/